Zorganizuj sobie produkcję

Dodano: 27.11.2014

Usprawnienie produkcji to klucz do wytwarzania wysokiej jakości produktów, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Informatyzacja produkcji to ważny element w rozwoju przedsiębiorstwa, która pozwala na zwiększenie wydajności oraz zmniejszenie ryzyka występowania błędów.

worker operating CNC machine center

Każdy produkt rządzi się swoimi prawami. Niezależnie czy to wyrób pierwszej potrzeby, czy luksusowy, na który pozwolić mogą sobie nieliczni. Na każdym kroku trzeba uważnie przyglądać się konkurencji a przede wszystkim trendom, jakie panują w danej branży, aby produkt, który oddajemy w ręce klienta spełniał jego oczekiwania i standardy bezpiecznego użytkowania. Tak samo jest z zarządzaniem obszarem produkcji. Trzeba uwzględnić wiele czynników, żeby zaoferować odbiorcy wyroby wysokiej jakości a przy tym optymalizować koszty wytworzenia, aby produkcja – mówiąc jednym słowem – była opłacalna. Dlatego od kadr zarządzających oczekuje się pełnej kontroli nad produkcją oraz pomysłów na wdrażanie uprawnień, które mają zapewnić przewagę konkurencyjną na rynku.

Realizacja wielu pomysłów i wdrażanie skutecznych metod zarządzania nie byłoby możliwe bez wsparcia specjalistycznych systemów informatycznych przeznaczonych do zarządzania przedsiębiorstwami. Gromadzenie i przetwarzanie danych to dzisiaj konieczność. Dane z produkcji i nie tylko można na bieżąco rejestrować w systemach ERP (ang. Enterprise Resource Planning). Są to zintegrowane, wielomodułowe narzędzia informatyczne, z centralną bazą danych, które umożliwiają usprawnienie pracy i wymiany informacji oraz bardziej elastyczną reakcję firmy produkcyjnej na potrzeby klientów.

Każda firma produkcyjna będzie musiała zmierzyć się z koniecznością dopasowania systemu ERP pod swoje potrzeby, aby osiągnąć założone cele, zarówno te strategiczne jak i te na poziomie operacyjnym. Na czym należałoby się skupić podczas wyboru takiego oprogramowania? Funkcjonalność dostępna w standardzie systemu, to jedna strona medalu. Kolejnym, bardzo ważnym elementem jest rozwój danego produktu, co wiąże się z częstotliwością aktualizacji, nowymi funkcjami, współpracą posprzedażną z dostawcą. Rynek oferuje wiele systemów ERP, których producenci dążą nie tylko do tworzenia coraz to nowszych funkcjonalności, ale również do oferowania dobrych praktyk biznesowych w zakresie zastosowania oprogramowania tej klasy dla rozwoju firmy, która je wybrała. Jeżeli gotowe rozwiązania okazują się niewystarczające można skorzystać ze szkieletowych systemów ERP, które umożliwiają tworzenie rozwiązań dedykowanych. Obok systemów ERP, dostępne są również systemy typu BI (ang. Business Intelligence), dzięki którym gromadzone i przetwarzane są dane, aby można je było zmieniać na informacje przydatne w procesie podejmowania decyzji na różnych szczeblach kierowniczych. Analizy, raporty i zestawienia tworzone za pomocą tych narzędzi dają kompletny obraz rentowności i opłacalności działań przedsiębiorstwa.
Systemy ERP dają nieograniczone możliwości rozwoju każdej firmy. Informatyzacja produkcji pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów, zwiększaniu wydajności oraz zmniejszaniu niepożądanych efektów i marnotrawstwa. Systemy ERP posiadają wiele funkcji i aplikacji przeznaczonych do zarządzania procesem produkcji. Warto zapoznać się dokładnie z każdym wariantem i dopasować go do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *