Znaki BHP, czyli podstawa bezpieczeństwa

Dodano: 21.08.2015

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie we współczesnym świece, gdyby nie znaki BHP. Są one potrzebne zarówno w miastach jak i w mniejszych miejscowościach. Wszystkie budynki użyteczności publicznej posiadają różnego rodzaju oznakowania BHP. Konieczne jest również zamieszczanie ich w blokach, czy innych budynkach mieszkalnych.

znaki_bhp_sklep

Znaki BHP a bezpieczeństwo

Wprowadzenie oznakowania BHP przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa ludzi. Oznakowanie BHP nie jest kwestią jedynie wyboru. Polskie prawo wprowadza obowiązek stosowania tego rodzaju oznakowań. Dodatkowo prawo w naszym kraju jest częściowo uwarunkowane dyrektywami Unii Europejskiej w kwestii oznaczeń BHP.

Najpopularniejszymi oznakowaniami są niewątpliwie wyjścia ewakuacyjne. Każdy budynek użyteczności publicznej musi posiadać takie oznaczenia. Dzięki nim w przypadku pożaru lub innej sytuacji uniemożliwiającej opuszczenie budynku frontowymi drzwiami, osoby przebywające wewnątrz wiedzą gdzie mają się kierować.

Innymi znakami BHP, które zapewniają bezpieczeństwo są oznakowania promieniowania, znaki przeciwpożarowe, oznakowania substancji chemicznych. Dzięki tym oznakowaniom osoby, które przechodzą obok danego obiektu wiedzą do czego on służy i jakie konsekwencje mogą wystąpić przy próbach manipulacji np. urządzeniami znajdującymi się pod wysokim napięciem.

Oznakowania informacyjne

Popularne są również oznakowania BHP mające charakter informacyjny. Jednym z bardziej popularnych jest zakaz palenia, który informuje, że w danym miejscu nie można palić. Niedostosowanie się do zakazu z reguły będzie miało określone konsekwencje. Innymi typami oznakowań są znaki określające teren prywatny, na który nie mają wstępu osoby postronne. Wejście na teren oznakowany jako teren prywatny również może mieć negatywne konsekwencje.

Innym typem oznakowań są bardzo przydatne tabliczki zawierające numery telefonów alarmowych, instrukcje BHP, instrukcje przeciwpożarowe, instrukcje pierwszej pomocy. Tego typu oznakowania są w niektórych sytuacjach trudne do przecenienia. W wielu sytuacjach dosłownie przyczyniają się do uratowania ludzkiego życia.

Źródło:

Sklep ze znakami BHP – Znaki24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *