Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich kontrola osobista jest niezgodna z konstytucją

Dodano: 11.09.2014

Rzecznik praw obywatelskich podważył zgodność z konstytucją przepisów dotyczących dokonywania kontroli osobistej, przeszukiwania oraz rewizji środków transportu przez funkcjonariuszy publicznych. Stwierdził on, że są one sprzeczne z konstytucją.

Zdaniem prof. Ireny Lipowicz obowiązujące przepisy znacznie ingerują w strefę nietykalności osobistej i dlatego napisała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie z niezgodności z Konstytucją RP zamieszczonych w nim przepisów.

Najważniejszy zarzut odnosi się do braku określenia granic ingerencji organów władzy publicznej w określone przez zasadniczą ustawę prawa i wolności obywatelskie. Dotyczy to przede wszystkim nietykalności osobistej czy prawa do prywatności. Rzecznik praw człowieka podkreślił także, że nie ma definicji tych pojęć w obecnych regulacjach.

Wątpliwości rzecznika wzbudzają też przepisy dotyczące przeszukiwania bagażu i sprawdzenia załadunku na lotniskach, na dworcach i w pojazdach transportowych. W jego opinii naruszenie stanowi tutaj przeniesienie regulacji dotyczących sposobu przeprowadzania rewizji do rozporządzeń lub całkowite pominięcie tej kwestii. Rzecznik powołał się na art. 50 konstytucji, który określa, że przeszukanie pomieszczenia, mieszkania lub pojazdu może odbyć się jedynie w przypadkach sprecyzowanych w ustawie i w sposób w niej opisany.

Dr Piotr Kładoczny, karnista z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wskazał na jeszcze jedno zagrożenie w postaci zbyt częstego zastosowania środka, jakim jest przeszukanie przez funkcjonariuszy publicznych bez uprzedniego uzyskania zgody prokuratora czy sądu. Takie kontrole mogą mieć miejsce wyłącznie w sprawach wymagających podjęcia natychmiastowych czynności. Coraz powszechniejsze są przypadki, że, mimo, iż przeszukanie nie było pilne, jest ono dokonywane, a wnioski są zatwierdzane ex post przez właściwe organy.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *