Zawiązywanie spółek za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie możliwe już niedługo

Dodano: 16.10.2014

Na mocy złożonego przez parlamentarzystów PO projektu nowelizacji Kodeksu spółek handlowych i niektórych innych ustaw spółka komandytowa i spółka jawna już za niedługi czas będą mogły być zawiązywane z użyciem wzorca umowy w sieci.

Identyczne uproszczenia zakładała rządowa propozycja, jednak posłowie PO stwierdzili, że proces legislacyjny trwałby zbyt długo i dlatego postanowili przygotować podobny projekt. To pozwoli na to, aby przepisy zaczęły obowiązywać już od początku przyszłego roku.

Zgodnie z projektem do zawarcia umowy będzie wymagane uzupełnienie elektronicznego formularza i zamieszczenie na nim elektronicznego podpisu lub podpisu potwierdzonego zaufanym profilem e-PUAP. Drogą elektroniczną będzie można także zmodyfikować umowę spółki oraz ją rozwiązać (jeśli została ona zawiązana z wykorzystaniem wzorca). Jednak te udogodnienia nie będą dotyczyć procedury przekształcenia spółki cywilnej w jawną.

Środowisko sędziowskie w Polsce nie jest przychylnie nastawione do rządowego projektu. Zdaniem niektórych jego przedstawicieli sama zmiana nie zmieni dużo, ponieważ to, co jest przede wszystkim potrzebne to zwiększenie liczby osób zatrudnionych w pionie KRS. Jeżeli w tym zakresie nic się nie zmieni czas rejestracji spółki się nie skróci.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *