Zaskakujące ceny miedzi w Polsce

Dodano: 04.10.2014

Inwestowanie pieniędzy nie od dziś jest dobrym sposobem na lokowanie własnych finansów. Inwestować można w przeróżny sposób, od pozostawienia pieniędzy na lokacie w banku, przez obligację na giełdzie kończąc. Każda z wymienionych (czy też innych) form zarobienia pieniędzy różni się od pozostałych. Na lokatach przede wszystkim zamrażamy pieniądze, gdyż nie można ich wybrać przed upływem odpowiedniego (ustalonego przez bank) okresem. Dodatkowo procent zarobionych pieniędzy nie jest zbyt duży.

141224208251724400

Obligacje pozwalają zarabiać w podobny sposób, ale nadal nie ryzykujemy. Jedną z form inwestowania jest również giełda, akcje. Obie formy bardzo popularne, można na nich szybko i dużo zarobić, ale również stracić.
Na giełdzie inwestować można na różne sposoby. Inwestycji jest również dużo. Do jednej z nich zalicza się miedź. Ceny miedzi zmieniają się w zależności od różnych czynników, na giełdzie notowane więc są i spadki i wzrosty. Miedź, inaczej zwana również czerwonym metalem, używana jest do produkcji kabli elektrycznych (około 60 proc.), a także pokryć dachów czy instalacji wodociągowych (ok. 20 proc.), jak również maszyn przemysłowych (15 proc.). Miedź jest głównie używana jako metal. Jednak czasami (gdy wymagana jest większa twardość), łączy się ją z innymi metalami i tworzy się stopy (około 5 proc. z całkowitego zużycia) na przykład brąz czy mosiądz. W światowym wydobyciu miedzi przodują Chile, Peru, Chiny, USA czy Australia. W Polsce wydobycie miedzi plasuje się dosyć wysoko (dla przykładu w Chile 5,52 mln tony, w Polsce . Należymy również do krajów, które mają duże zasoby. Głównym ośrodkiem przemysłu związanego z wydobyciem miedzi w Polsce jest Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy.
Zapotrzebowanie na czerwony metal jakim jest miedź, jest ściśle powiązane z prawidłowym rytmem rozwoju gospodarki światowej. Handel miedzią odbywa się przede wszystkim w Londynie (stolica Wielkiej Brytanii), a skupiony jest na London Metal Exchange (LME), czyli Londyńskiej Giełdzie Metali. Popularność miedzi wynika z jej różnorodnego zastosowania w procesach wytwórczych oraz braku możliwości zastąpienia jej innym surowcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *