Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy

Dodano: 02.04.2013

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Sprawa opłacania ubezpieczenia chorobowego jest ich własną decyzją. Gdy jednak postawi na to, w przypadku choroby może liczyć na wsparcie materialne za okres, kiedy przebywał w domu. Aby jednak uzyskać wypłatę musi spełnić kilka bardzo istotnych warunków.

Głównie musi odprowadzać opisane wyżej trzy składki przez co najmniej 90 dni. Wtedy może oczekiwać pomocy finansowej od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Normy prawne dla osób prowadzących działalność gospodarczą są bardziej surowe niż w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, bowiem muszą oczekiwać na ustalenie prawa do zasiłku.

Owy okres oczekiwania to wspomniane pełny kwartał cyklicznego opłacania zasiłku chorobowego. Dodatkowo priorytetowe jest wcześniejsze odprowadzanie składek i trwanie przerwy. Czas bezruchu w płatnościach nie powinien przekraczać jednego miesiąca (tj. 30 dni), bowiem ustawowy kwartał będzie liczony od początku. Są sytuacje, w których ZUS traktuje przedsiębiorcę ulgowo, kiedy składki nie były opłacane. Jest to odbywanie służby wojskowej, urlop niepłatny i wychowawczy.

Po spełnieniu określonego okresu oczekiwania przedsiębiorca może już 91. dnia pójść zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku podczas wypełniania powinności zawodowych lub w drodze do pracy czas opłacania ubezpieczenia nie ma najmniejszego znaczenia. Analogiczny sprawa zostanie rozwiązana, gdy młoda osoba ukończy szkołę średnią lub studia, a później przystąpi do ubezpieczenia.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *