Zarządzanie organizacją, a system zarządzania jakością

Dodano: 31.12.2014

Jedni twierdzą, że przywódcą trzeba się urodzić, a inni, że cech przywódczych można nabyć w drodze procesu szkoleniowego. Niezależnie od tego, która teoria rzeczywiście jest prawdziwa, bez wątpienia dobry przywódca jest w stanie zapewnić ogromne zyski firmie. A po co działa biznes? Właśnie po to, aby zarabiać pieniądze!

141994502925668400

Zarządzanie organizacją – niezależnie od tego czy mówimy tutaj o kilkuosobowej firmie, czy kilkutysięcznej spółce – jest zadaniem naprawdę trudnym. Bez wątpienia nie każdy człowiek nadaje się na stanowisko szefa, bo obok wiedzy oraz doświadczenia, które są niezbędne do zarządzania firmą, potrzebne są odpowiednie cechy osobowościowe. Nieważne czy nabyte z chwilą urodzenia czy w procesie szkoleniowym – trzeba je posiadać!

Podstawową rolą zarządzania jest zapewnienie rozwoju firmy połączonego z podnoszeniem zysków. Dlatego tak istotne jest działanie „przywódcy” w takich obszarach jak: planowanie – czyli stawianie celów i sposobów ich realizacji, decydowanie – dokonywanie wyborów celów, a także metod ich osiągania, kierowanie – umiejętność kierowania zespołem, ale również motywowanie ich do pracy, kontrolowanie – pracownik musi wiedzieć, że jego praca podlega ocenie oraz organizowanie – tworzenie struktur organizacyjnych wewnątrz firmy i modyfikowanie ich w zależności od potrzeb.

Organizacja pracy a ISO 9001

Wdrożenie systemu ISO 9001, czyli systemu zarządzania jakością na pewno będzie pomocne we wprowadzeniu „porządku” organizacyjnego w firmie, a także przyczyni się do powiększenia efektywności pracowników. System skupia się na takich obszarach, jak: zachęcanie do efektywniejszej komunikacji wewnętrznej, usprawniania wewnętrznych procedur działania czy zaangażowanie całej kadry w planowanie strategii i realizację celów.

Ważne! Firmy, które zdecydowały się już wdrożyć system ISO 9001 powinny jak najszybciej zapoznać się z nową wersją normy. Nowa wersja ISO 9001 zacznie obowiązywać od września 2015 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *