Zakwaszenie organizmu – jak wpływa na zdrowie?

Dodano: 12.05.2017

Obecnie coraz więcej osób cierpi z powodu zakwaszenia organizmu, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. Jakie są objawy tego zjawiska i jak można mu przeciwdziałać?

Wpływ na to ma stres, szybkie tempo życia, złe odżywianie się, korzystanie z używek, a także narażenie na duże zanieczyszczenia. Zakwaszenie organizmu skutkuje zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej, a tym samym kiepskim samopoczucie. Kwasowość i zasadowość wyrażane są dzięki sakli pH w zakresie 0-14. pH 7 oznacza stan neutralny. Wartość poniżej 7 to środowisko kwaśne, powyżej 7 – zasadowe. Krew jest naturalnie lekko zasadowa, a jej optymalne pH to 7,4.

W zasadowym środowisku wszystkie procesu biologiczne zachodzą w sposób prawidłowy. Kiedy jednak pH krwi zmienia się dochodzi do kwasicy lub zasadowicy organizmu. Oba te stanu są groźne dla zdrowia i prowadzą do uszkodzenia narządów. Organizm wytworzył jednak pewne mechanizmy regulujące pH krwi. Zasadowica pojawia się rzadko, częstszym zjawiskiem  jest acidoza. Kiedy pH spada poniżej poziomu 7,35 pojawia się już bardzo silne zakwaszenie organizmu. Objawiać się może niewydolnością nerek, śpiączką cukrzycową czy rakiem. Wcześniej jednak na ogół rozwija się tzw. utajone zakwaszenie.

Przyczyn zakwaszenia organizmu może być wiele. Często jest ich co najmniej kilka jednocześnie. W organizmie cały czas powstają kwasy, także na skutek oddychania. Transportowane są one do komórek budujących ważne organy oraz do tkanki łącznej. Ich nadmierne obciążenie kwasami prowadzi do wielu przewlekłych chorób. Organizm zakwaszają alkohol, papierosy, słodycze, stres, wysoko przetworzona dieta, zbyt mała ilość bogatego w alkalizujące minerały pożywienia roślinnego, brak ruchy czy nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby i trzustki. Poza tym niedostateczną eliminację kwasów z organizmu powodują choroby nerek i ich niewydolność. Groźne są też leki na nadkwasotę – blokery pompy protonowej. Zmniejszą one bowiem wydzielanie kwasy solnego w żołądku. W normalnych warunkach zwiększone wydzielanie tego kwasy powoduje wydzielanie się jeszcze większej ilości zasad, które wchłaniane są do krwi. To całkowicie naturalny mechanizm obronny organizmu na zakwaszenie. Aby wyleczyć nadkwasotę żołądka trzeba przede wszystkim zmienić dietę, a nie sięgać po leki, które jedynie maskują chorobę.

Organy takie jak nerki, płuca czy jelita nieustannie wydalają szkodliwe kwasy z organizmu. Niestety ich zbyt duża ilość sprawia, że organy wewnętrzne bardzo często są przeciążone. Na skutek tego dochodzi do kumulacji kwasów, a więc zakwaszenia organizmu. To z kolei prowadzi do rozwoju wielu chorób. Kwasy gromadzą się przede wszystkim w tkance łącznej. Pełni ona w organizmie wiele funkcji – łączy, utrzymuje oraz podpiera inne tkanki, a także pośredniczy w transporcie tlenu, substancji odżywczych oraz związków biologicznie czynnych w organizmie. Poza tym pełni też rolę transportera limfocytów, a więc elementów układu  odpornościowego. Dodatkowo odprowadza toksyny z tkanek i jest odpowiedzialna za wiele procesów obronnych.

Przy czym trzeba pamiętać, że istnieje kilka rodzaj tkanki łącznej. Rózią się one między sobą pod względem budowy praz przystosowania się do pełnienia danych funkcji. Tkanka tłuszczowa gromadzi zdecydowanie najwięcej kwasów i toksyn. W czasie odchudzania wraz z utratą zbędnych kilogramów do krwi dostają się gromadzone przez lata toksyny. Dlatego też odchudzanie warto prowadzić pod okiem lekarza. Oprócz diety trzeba równocześnie oczyszczać organizm z nagromadzonych w nim toksyn i kwasów.

Więcej informacji znajdziesz na: zakwaszonyorganizm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *