Za rok PIT dla rolnika

Dodano: 02.04.2013

Od 2014 roku każdy rolnik będzie musiał wykazać wszystkie swoje przychody płynące z prowadzenia działalności rolniczej i wypełniony PIT przekazać do odpowiedniego urzędu pracy.

Projekt ustawy został zatwierdzony już dwa lata temu. Na mocy nowelizacji zniesiony zostanie podatek rolny i wprowadzony podatek dochodowy.

Taką datę wskazał 13 sierpnia 2012 r. minister rolnictwa Stanisław Kalemba w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Projekt ustawy wprowadzającej podatek dochodowy dla rolników od dochodów z działalności rolniczej i jednocześnie likwidującej podatek rolny jest już podobno uzgodniony z ministrem finansów.

Według specjalistów w branży podatkowej tak naprawdę niewiele się zmieni, a jeśli nawet to nie obciąży to portfeli rolników zbyt mocno. Inni eksperci mają przeciwne zdanie, bowiem uważają, że zmiana ta zadziała na niekorzyść i utrudni życie dość ubogim grupom zawodowym.

Konieczność deklarowania przychodów będzie nieodwołalna, a każde odstępstwo od założeń ustawy, karane zgodnie z taryfikatorem.

Nikt natomiast nie mówi, ile kosztów poniesie państwo, na przyjęcie nowych inspektorów skarbowych, którzy badać będą sumienność rolników i szczegółowo badać wszystkie przychody.

Na pewno niezadowoleni będą rolnicy, chociażby dlatego, że zmuszeni będą do wypełniania dodatkowych dokumentów i dopełniania formalności.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *