Wyższe emerytury i renty w 2015 r. będą sfinansowane z wydatków zaplanowanych na wsparcie rynku biopaliw

Dodano: 18.09.2014

Projekt ustawy okołobudżetowej ściśle łączy ze sobą dwie kwestie. Chodzi tu o podniesienie wydatków na planowaną na przyszły rok kwotowo-procentową waloryzację rent i emerytur, która ma w części być pokryta ze środków przeznaczonych na wsparcie sektora biopaliw.

Projekt ustawy okołobudżetowej zakłada m.in. nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która reguluje działania podejmowane na rynku biopaliw. Resort finansów zaproponował, aby w następnym roku zawiesić regulację ustawy mówiącą o przekazaniu na wsparcie rynku biopaliw 1,5 proc. przewidzianych w zeszłym roku przychodów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych.

Tymczasem w uzasadnieniu do ustawy okołobudżetowej zamieszczono, że rozwiązanie to wiąże się z planowaną w 2015 r. kwotowo-procentową waloryzacją rent i emerytur, której pokrycie pochłonie większość środków. To umożliwi utrzymanie puli wydatków ustalonej w stabilizującej regule wydatkowej.

Ponadto w projekcie znalazły się również zapisy dotyczące zamrożenia na poziomie z bieżącego roku m.in. funduszu wynagrodzeń w organizacjach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych oraz podstawy wyliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Według rządu kluczową zmianą systemową, której skutki będą miały wpływ na budżety gospodarstw domowych oraz wysokość dochodów budżetu państwa z podatku dochodowego od osób fizycznych w 2015 roku, jest podniesienie o 20 proc. ulgi podatkowej na wychowanie trzeciego i następnego dziecka. Zmiana pozwoli też na odpisanie całej ulgi podatnikom, którzy wykazywali zbyt niską daninę, aby w całości rozliczyć przysługującą ulgę. Projekt zakłada również waloryzacją rent i emerytur o 101,08 proc. razem z deklarowaną podwyżką o wartość nie niższą niż 36 zł.

Dodatkowy wydatek dla budżetu związany ze zmianami podatkowymi w uldze na dzieci będzie na poziomie 1,1 mld zł, a dodatkowe wydatki przeznaczone na waloryzację rent i emerytur wyniosą ok. 1,7 mld zł.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *