Wyroki sądów w sprawach odszkodowań sięgają już milionów złotych

Dodano: 24.09.2014

W Polsce ubezpieczyciele nie mają prawnie uregulowanej metody wyceny szkody osobowej. W związku z tym w sądach ląduje wiele spraw dotyczących tej kwestii.

Wyroki, jakie sądy zasądzają w sprawach odszkodowań dla poszkodowanych w zdarzeniach komunikacyjnych osiągają kwoty rzędu milionów złotych. Ich wysokość zależy od skutecznej działalności kancelarii odszkodowawczych oraz oceny sądu. W rezultacie obecnie wysokość średnich rekompensat jest już prawie dwukrotnie wyższa niż dziesięć lat temu.

Firmom ubezpieczeniowym zależy na zmianach. Według nich system wyceny tzw. szkody osobowej musi zostać zmodyfikowany w taki sposób, aby nie istniały duże różnice pomiędzy kwotami, jakie proponują ich eksperci, a tymi, które ustalają sądy w swoich wyrokach.

Polska Izba Ubezpieczeniowa patronuje pracom, w których uczestniczą też środowiska medyczne nad systemem oceniania skutków medycznych wypadków komunikacyjnych. W tym zakresie padła propozycja wykorzystania indeksu Human Body Trauma, który testowany jest już przez kilku ubezpieczycieli w Polsce.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *