Wszystko o inwestowaniu na giełdzie

Dodano: 29.05.2014

W okresie, gdy zyski z lokat nie są zadowalające, wzrasta zainteresowanie giełdą. Coraz więcej indywidualnych inwestorów chce pomnożyć swoje oszczędności kupując i zbywając akcje. Jednak takie transakcje to nie zabawa dla każdego. Jak działa giełda? Czym można na niej handlować?

Giełda Papierów Wartościowych to jeden z największych dostarczycieli kapitału dla funkcjonujących w Polsce firm. Przedsiębiorcy zamiast zadłużać się poprzez pożyczki bankowe wchodzą na giełdę i sprzedają część lub wszystkie udziały w postaci akcji. Oprócz dostarczania kapitału, giełda stanowi także cenne źródło informacji o kondycji polskiej gospodarki. Bazuje ono na ekonomicznych przewidywaniach, które polegają na śledzeniu indeksów giełdowych. Jeśli przez dłuższy czas maleją, oznacza to, że prawdopodobnie nadchodzi spowolnienie, jeżeli zaś rosną, to można oczekiwać, że za niedługi czas biznesy w Polsce zaczną piąć się w górę. Na giełdzie jest kilka indeksów giełdowych. Przykładowo, indeks WIG30 – to skumulowane razem akcje 30 największych podmiotów ujęte w jednym wskaźniku, który tworzy, wirtualną akcję, której kurs można śledzić i tym samym wiedzieć jak sobie daje radę 30 spółek.

Firmy, które zadebiutowały na giełdzie mają znacznie więcej obowiązków niż zwykłe przedsiębiorstwa. Między innymi wymagane jest wydawanie raportu z działalności firmy, co kwartał, aby inwestorzy, którzy zakupili jej akcje, wiedzieli, co dzieje się w firmie, której są współwłaścicielami, poprzez dysponowanie akcjami. Nadzór na tym sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Co można kupować i sprzedawać na giełdzie? Przede wszystkim akcje. Transakcji możemy realizować za pośrednictwem biura maklerskiego, w którym otwieramy swój rachunek maklerski. W innym wypadku nie można kupować akcji od innych inwestorów, aby je później sprzedać. Następnym instrumentem finansowym, który można wprowadzić w obieg handlowy są certyfikaty inwestycyjne, a także obligacje, czyli papiery wartościowe, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa lub samorządy deklarują się oddać nam pożyczone środki wraz z doliczonymi odsetkami. Najbardziej ryzykowne jest jednak inwestowanie w kontrakty terminowe opierające się na zakładach pieniężnych w odniesieniu do tego, ile wyniesie kurs danej spółki lub indeksu. Funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową, co sprawia, że w jeden dzień możemy bardzo dużo zarobić, albo wszystko stracić.

Wielu zwykłych obywateli, choć nie zdaje sobie z tego sprawy, jest inwestorami giełdowymi. Jest tak, ponieważ fundusze emerytalne i firmy ubezpieczyciele inwestują pieniądze swoich kontrahentów właśnie na giełdzie.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *