Współczesne uzależnienia

Dodano: 04.07.2017

Uzależnienia to temat dość często obecnie podejmowany, o którym rzeczywiście wiele się mówi. Dlatego u wielu osób istnieje przekonanie, że ten problem dociera do wielu osób. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej i zbyt dobrze nie będzie to wyglądać. Te działania jakie są podejmowane w walce z uzależnieniami są nieliczne, albo też w ogóle ich nie będzie. Wszelkie instytucje państwowe i społeczne, które powinny podejmować walkę z uzależnieniami praktycznie nie działają, nie ma z ich strony żadnej aktywności. Czasami prowadzone są dyskusje, pojawiają się słowa ubolewania co do tego jakie skutki niosą za sobą uzależnienia. Jednak często na tych rozmowach wszystko się kończy, nic więcej nie robi się, by ten problem pokonać, brakuje aktywnych działań, ta bierność wpływa nawet na to, że uzależnienia się wzmacniają. Z drugiej strony jednak trzeba pamiętać, że uzależnienia zawsze powodują określone skutki fizyczne i psychiczne. Dlatego właśnie omawianie tego tematu jest tak ważne i nie można o tym zapominać.

Można powiedzieć, że uzależnienia to problem społeczny, co do którego nie będzie można znaleźć definicji w Encyklopedii Powszechnej PWN, leksykonach czy Katechizmie Kościoła Katolickiego. Podobnie nie znajdzie się definicja dla słowa nałóg. Jeśli temat chcemy lepiej zrozumieć trzeba będzie zajrzeć do etymologii angielskiego słowa addiction, które pochodzi od łacińskiego addictus i oznaczało w Starożytnym Rzymie osobę, która nie była w stanie spłacać swoich długów i była oddana wierzycielowi przez sąd. Był to sposób ubezwłasnowolnienia.

Uzależnienie to taki temat, który jest szeroko podejmowany i badany od strony psychologicznej, biologicznej czy społecznej. Podkreśla się dość mocno między innymi to, że ten temat jest bardzo szeroki, ponieważ uzależnienie pochodzić może z wielu różnorakich źródeł i nie da się o nich mówić ogólnie. Jest wiele czynników, które wpływać mogą na uzależnienie między innymi będzie to alkohol, hazard, nikotyna, narkotyki, seks, praca, internet, telewizja. Tych różnych źródeł jest naprawdę wiele i tak ogólnie nie da się o nich powiedzieć.

Jeśli będziemy brać pod uwagę uzależnienia współcześnie tym często spotykanym problemem jest między innymi uzależnienie od internetu. Jest to uzależnienie, które będzie znakiem naszych czasów. Coraz więcej osób nie jest w stanie kontrolować tego w jaki sposób korzysta się z internetu. Osoby, które mają ten problem swój czas będą spędzać na portalach społecznościowych, czatach, grupach dyskusyjnych. Uzależnienie od internetu będzie sprawiać, że te osoby mają problem z zachowaniem normalnego rytmu dobowego dla swojego organizmu. W sieci więc w nocy spotyka się te same osoby, które nie są w stanie rozstać się z komputerem. W naszym kraju jeśli jednak chodzi o uzależnienia nadal najczęściej spotykanym problemem będzie to, że spożywamy nadmierną ilość alkoholu. Uzależnienie to sprawia, że po spożyciu alkoholu odczuwa się pozorną przyjemność. Gdy potem tej przyjemności zaczyna nam brakować gdy już uda się wytrzeźwieć okazuje się, że chcemy znów sięgać po alkohol. Jego regularne spożywanie w dużych ilościach sprawia również, żę psuje się ogólnie nasze zdrowie.

Zobacz stronę: farmakomania.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *