Według resortu finansów umocnienie złotego wiąże się z ryzykiem

Dodano: 09.06.2014

Wiceminister finansów, Wojciech Kowalczyk ocenił, iż umocnienie polskiej waluty wiąże się z większym ryzykiem niż jej osłabienie.

W swojej wypowiedzi dodał także, iż w aktualnych warunkach przy przyspieszającym wzroście gospodarczym, niewielkiej inflacji i wyższych stopach istnieje ryzyko aprecjacji.

Ponadto, Kowalczyk powiedział, że resort finansów nie będzie wymieniać euro za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio na rynku, w przypadku umocnienia złotego. Poinformował także, iż wartość środków napływających z UE wyniesie w bieżącym roku ok. 15 mld euro netto i można je wymieniać zarówno na rynku, jak i w Narodowym Banku Polskim, czyli podobnie jak w ostatnich latach.

W zeszłym roku na rynku walutowym zostały wymienione środki o łącznej wartości 13,1 mld euro. Wiceminister finansów poinformował, że, mimo iż na rynku walutowym panuje stabilizacja MF nie wymienia euro poprzez BGK, ponieważ instytucja ta jest pasywna na rynku i może tylko wpływać na wyrównanie zbyt dużych wahań na rynku.

W zeszłym tygodniu, po decyzjach Europejskiego Banku Centralnego złoty umocnił się i na zamknięciu sesji w czwartek kurs EUR/PLN był na poziomie 4,13.

Według oceny MF, realizowana przez EBC polityka monetarna nie sprowadzi do Polski kapitału spekulacyjnego, który jest krótkoterminowy i opiera się na dużych spadkach rentowności. Decyzje EBC mogą przyczynić się z kolei do napływu kapitału stabilnego.

Kowalczyk dodał, iż nadrzędnym celem MF jest, aby do Polski docierał kapitał długoterminowy, którego źródłem są fundusze emerytalne, banki centralne oraz stabilni inwestorzy.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *