Według jakich ustaleń ustanawia się karę grzywny?

Dodano: 27.11.2013

Zgodnie z polskim prawem funkcjonuje przynajmniej kilka metod karania nieposłusznych obywateli. Wśród rozwiązań stosowanych przez sąd jest kara ograniczenia wolności, areszt tymczasowy, prace publiczne lub kara grzywna. Ostatnia z metod zalecana jest w stosunku do łagodniejszych wykroczeń. Na jakiej zasadzie jest określana? W jakich sytuacjach musi zostać wykorzystana?

Na początek warto powiedzieć, że kara grzywny szacowana jest po wskazaniu dziennej stawki. Zatem końcowa kwota zależy od możliwości finansowych skazanego, sytuacji osobistej lub zawodowej oraz adekwatna do dokonanego czynu. Według obliczeń kara może wynieść od 100 do nawet 1 mln zł.

Kara grzywny wybierana jest zwykle w odniesieniu do wykroczeń oraz przestępstw, które miały na celu naruszenie porządku publicznego, prawa skarbowego lub z chęci uzyskania dużego przychodu. Od czasu do czasu sąd daje możliwość, aby zastąpić karę więzienia dotkliwą grzywną.

Sąd stosuje karę grzywny, żeby nie osadzać winnego w więzieniu, separować od najbliższych i miejscowego środowiska, poznawać z groźnymi przestępcami, dręczyć psychicznie, dodatkowo wyniszczać i nie narażać skarbu państwa na finansowanie osadzonego.

red. Justyna Błahut
skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *