W Stanach Zjednoczonych uczyniono następne podejście do zrezygnowania z wiz dla Polaków

Dodano: 27.06.2014

Amerykańska senator z ramienia Partii Demokratycznej, Barbara Mikulski, która ma polskie korzenie poinformowała wczoraj o kolejnej inicjatywie ustawodawczej, której celem jest zniesienie wiz dla udających się do USA obywateli Polski.

Informacja potwierdzająca podjęcie takich działań została opublikowana przez biuro Mikulski. Senacka komisja do spraw badania wydatków, której przewodniczy Mikulski, przyjęła w czwartek budżet Ministerstwa spraw wewnętrznych na kolejny rok. W ustawie znalazły się zapisy o zmianie programu o ruchu bezwizowym (Visa Waiver Program), które pozwoliłyby na udział w nim Polsce oraz innym krajom- sojusznikom USA, które obecnie zgodnie z przepisami są z tego programu wyłączone.

Zmodernizowane zapisy przewidują, ze szef resortu spraw wewnętrznych USA będzie miał większe możliwości w decydowaniu o przyjęciu danego państwa do VWP. Kraje, które nie zagrażają bezpieczeństwu porządku publicznego czy prawa imigracyjnego Stanów Zjednoczonych, a zarazem blisko kooperują z USA w walce przeciwko terroryzmowi, mogłyby mieć uchylone obowiązujące do tej pory 3 proc. kryterium odsetek osób, które pozostają w USA po upłynięciu terminu ważności wizy.

To nie pierwsza inicjatywa, jaka została podjęta w Kongresie mająca na celu wiz dla Polaków. Jak dotąd, mimo oświadczanego poparcia amerykańskiego biznesu, a także samego prezydenta Baracka Obamy, żadna z nich nie zakończyła się pozytywnym skutkiem. Największe szanse były wówczas, gdy przychylnym Polsce parlamentarzystom udało się wprowadzić zapisy w VWP korzystne dla naszego kraju w ustawie o reformie prawa imigracyjnego. Niestety, ustawa, która została przyjęta rok temu przez Senat, dzisiaj utknęła w Izbie Reprezentantów, gdzie szanse na jej przejście są bardzo niewielkie z powodu sprzeciwu większości Partii Republikańskiej.

Polska należy do grupy czterech krajów, które nie są członkami programu VWP. Oprócz nas kryteriów zdefiniowanych przez amerykańskie prawo nie dopełniają też Chorwacja, Bułgaria i Rumunia. Głównym kłopotem Polski jest wymóg o nieprzekraczaniu 3 proc. odsetka odmów wiz i nielegalnych przedłużeń pobytu w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku w Polsce wyniósł on 10,8 proc.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *