W Polsce będą zakładane specjalistyczne banki hipoteczne

Dodano: 14.08.2014

Coraz większa liczba banków w Polsce jest zainteresowanych lub wnioskuje o utworzenie specjalistycznej instytucji w postaci banku hipotecznego. Co jest powodem skłaniającym instytucje finansowe do otwierania specjalistycznych banków i korzystania z ich możliwości?

Otóż sytuacja, w której coraz więcej banków zastanawia się nad budową oddziałów hipotecznych to w głównej mierze efekt kryzysu finansowego, w wyniku którego zagraniczne spółki matki naszych banków bardzo ograniczyły finansowanie spółek córek. W efekcie, aby wciąż rozwijać akcję kredytową, funkcjonujące w Polsce banki muszą poszukiwać innych źródeł finansowania, Co więcej, przepisy unijne oraz polski nadzór przykładają szczególną uwagę do tego, aby zapadalność tych źródeł była jak najbardziej przystosowana do długości kredytów. Teraz banki w wielu przypadkach udzielają długoterminowych kredytów hipotecznych z krótkoterminowych depozytów, co na dłuższą metę może stanowić dla nich zagrożenie. Jednym z rozwiązań może być emisja obligacji lub listów zastawnych. Te drugie, z racji tego, że ich zabezpieczeniem są nieruchomości klientów, mogą oferować niższy kupon, co daje korzyści zarówno bankom, jak i ich klientom. Pozwala bowiem na polepszenie warunków finansowych pożyczki.

Według specjalistów, aby emisja listów zastawnych była bardziej opłacalna, konieczna jest zmiana przepisów. Dotyczy to przede wszystkim ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Projekt odpowiednich zmian został już przygotowany przez rząd i przewiduje m.in. uproszczenia w przepływie do banków hipotecznych kredytów już spłacanych, doprecyzowanie praw wierzycieli na wypadek bankructwa banku hipotecznego itp. Istnieją szanse, że nowe przepisy zostaną przyjęte przez Sejm jeszcze w bieżącym roku. To umożliwi, aby w krótkim czasie 20 proc. portfela kredytów hipotecznych mogło być finansowane z emisji listów zastawnych.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *