W następnych dniach pozycja złotego będzie się umacniać

Dodano: 10.07.2014

Pod koniec środowej sesji złoty po wcześniejszej stracie umocnił się i po godzinie 16 euro kosztowało 4,12 zł, a dolar 3,02 zł. Zdaniem analityków w kolejnych tygodniach polska waluta będzie się stopniowo umacniać.

W swoim wczorajszym komentarzu Marcin Kiepas, dyrektor działu analiz w Admiral Markets, że przez większą część środowej sesji złoty odreagował wcześniejsze umocnienie do głównych walut. Na notowaniu polskiej waluty nie odbiły się też w żaden odczuwalny sposób komentarze jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej, prof. Jerzego Osiatyńskiego mówiące, iż nie istnieją żadne powody, aby stopy procentowe były tak wysokie jak teraz. Jednakże wskazał on też na konkretne warunki, tj. kurs złotego i oczekiwania deflacyjne, które mogą wpływać na ewentualne obniżki stóp procentowych w przyszłości.

Ponadto prof. Osiatyński stwierdził też, że jeżeli deflacja w naszym kraju okaże się głębsza i dłuższa, a dynamika wzrostu gospodarczego będzie spadać, wówczas RPP może pokusić się o obniżkę stóp.

Analityk Admiral Markets skomentował te słowa twierdzeniem, że w jego ocenie ani w tym, ani tym bardziej w następnym roku, nie będzie warunków, które mogłyby zachęcić większość członków RPP do zagłosowania za redukcją kosztu złotego. Z tej przyczyny analitycy zakładają, że następną decyzją Rady będzie podniesienie stóp procentowych w drugiej połowie 2015 r.

W ocenie Piotra Popławskiego, dilera Banku BGŻ, kurs polskiej waluty w stosunku do euro powinien przybliżać się w następnych dniach do wartości 4,10-4,11 zł. Według jego prognoz na koniec tygodnia możemy zaobserwować umocnienie złotego do 4,10 zł za euro. Dużo jednak będzie zależało od wypowiedzi Fed.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *