W jakich sytuacjach noszenie hełmu ochronnego jest obowiązkowe?

Dodano: 29.01.2016

Część prac wykonywanych w bardzo ciężkich warunkach wymaga od pracodawcy zapewnienia swojemu personelowi odpowiedniej odzieży ochronnej. Niestety w Polsce dalej znajdą się firmy, które nie inwestują w odpowiednie zabezpieczenie swoich pracowników, przez co bardzo często na różnego rodzaju placach budowy dochodzi do wypadków, których można było uniknąć. Jednym z bardzo często naruszanych przepisów, jest nakaz noszenia hełmu zabezpieczającego. Dziś spróbujemy ustalić, w jakich sytuacjach hełm ochronny jest obowiązkowy.

zeus_czerwony

Regulacje ustawy

Dokładną listę prac, przy których wykonywaniu powinno używać się kasku ochronnego reguluje załącznik drugi do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku. Prawo – noszenie hełmów ochronnych w pracy zastrzega się w niej dla ściśle określonych w ustawie prac.

W pierwszej kolejności wspomniany załącznik wymienia wszelkie prace budowlane, szczególnie te wykonywane na rusztowaniach i pracach wysokościowych podczas rozbiórki i demontażu różnego rodzaju konstrukcji budowlanych.

W dalszych punktach załącznik mówi m.in. o robotach wykonywanych podczas prac na mostach i przy konstrukcjach stalowych, a także w pracy z materiałami wybuchowymi i w stoczniach okrętowych. Do osób, które powinny nosić hełm ochronny zalicza się nawet pracowników kolei manewrujących ruchem pociągów.

Długa lista nieprzestrzeganych regulacji

We wspomnianym załączniku przedstawia się bardzo długą listę prac, które obligują pracowników do korzystania z kasku podczas ich wykonywania. Niestety problem nadużyć w tym zakresie jest wciąż bardzo duży. Dlatego każdy właściciel firmy, która wykonuje dość skomplikowane i niebezpieczne dla zdrowia prace, powinien dobrze zapoznać się ze wspomnianym dokumentem i zabezpieczyć odpowiednio swoich pracowników przed niebezpiecznymi incydentami.

Za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i brak wyposażenia swoich pracowników w niezbędne środki ochronne, każdy właściciel firmy musi liczyć się z poniesieniem odpowiedniej kary finansowej w postaci nałożonego mandatu przez odpowiednie organa Państwa Polskiego, a w tej chwili także Unii Europejskiej.

Co zrobić, aby dobrze wypełnić regulacje ustawy?

Jeżeli nie mamy pewności, czy powinniśmy zastosować hełmy ochronne w naszej firmie, dobrze będzie skorzystać z pomocy i porady specjalisty BHP, który nie tylko szybko wskaże nam nasze braki, ale powie też jak je dobrze uzupełnić oraz w jakiego rodzaju sprzęt się zaopatrzyć.

Zdrowie i bezpieczeństwo ludzi pracujących w niebezpiecznych warunkach powinny być dla każdego przedsiębiorcy wartością nadrzędną, dlatego pamiętajmy, aby zawsze na pierwszym miejscu dbać o zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, którzy każdego dnia ciężko pracują dla naszej firmy.

Przydatne linki: http://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/kaski-ochronne.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *