Uwierzytelnienia biometryczne – czy będą hasłami przyszłości?

Dodano: 03.06.2014

Naukowcy ciągle pracują nad rozwojem nowych metod uwierzytelniania transakcji. Dzisiaj najpopularniejszą jest ta związana z koniecznością zapamiętania hasła lub kodu PIN. W ostatnim czasie publikowanych jest coraz więcej informacji o wykorzystaniu części naszego ciała w celu zweryfikowania naszej tożsamości przez najnowsze urządzenia elektroniczne tj. tablety, smartfony czy bankomaty.

Coraz więcej głosów pojawia się w temacie uwierzytelnień biometrycznych, a naukowcy zadają sobie pytanie: Czy w nieodległej przyszłości ta metoda stanie się standardem, który zastąpi dotychczasowe hasła?

Naukowcy z Australii, jako jedną z metod uwierzytelniania, promowali swoją pracę nad rozpoznaniem twarzy. Idea wydaje się być oczywista, bowiem twarz stanowi najistotniejszy element identyfikacyjny człowieka. Jednak obecny etap rozwoju technologii biometrycznych wydaje się być niedostatecznie doskonały. Skaner zdjęcia można zwieść poprzez podstawienie zdjęcia lub podobnej osoby, a także przy zastosowaniu innych sztuczek technicznych. Ponadto są takie sytuacje, że urządzenie nie identyfikuje prawidłowo użytkownika z powodu zmiany w wyglądzie w wyniku zmiany fryzury czy humoru.

Innym alternatywnym dla haseł i kodów zabezpieczeniem dla urządzeń jest uwierzytelnianie oparte o gesty. Polega ono na wykonywaniu powtarzalnego wzoru ruchu rąk, w odniesieniu do którego system sprawdza napięcie mięśni. Pojawia się tutaj problem pozostawiania śladów na urządzeniu, dlatego kompromis bezpieczeństwa IT musi być minimalny. Kombinacja weryfikacji twarzy i gestów także została przedstawiona jako jedna z innowacyjnych metod uwierzytelniania tożsamości. W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny rozwój usprawnień haseł w zakresie ich funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa, czego przykładem mogą być dwuskładnikowe systemy uwierzytelniania.

Pomimo rozwoju w biometrycznych metodach weryfikacji, zastosowanie haseł jest nadal najpowszechniejszym i najprostszym rozwiązaniem problemu uwierzytelniania. Znalezienie sposobu na zastąpienie haseł nie będzie proste. Być może w przyszłości rozwiązanie, które bazować będzie na zastosowaniu wszystkich naszych biometrycznych cech, takich jak: odciski palców, skanowanie twarzy i analiza gestów, zostanie nową metodą, którą trudno będzie zastąpić. Dużo zależy również od samych odbiorców i tego, jak oni będą przyjmować te innowacyjne rozwiązania, ponieważ wszelkie nowinki technologiczne powinny być wdrażane z myślą o powszechnym ich zastosowaniu na co dzień.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *