Utrata prawa jazdy oznacza konieczność wydania jego wtórnika

Dodano: 28.10.2014

Brak koniecznych dokumentów stwierdzających posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem podczas jego prowadzenia skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zatem, jeżeli zauważymy, że zgubiliśmy gdzieś nasze prawo jazdy, lepiej nie siadać za kółko.

Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym, prawo jazdy powinniśmy mieć przy sobie, zawsze wtedy, gdy prowadzimy pojazd. Jednak w chwili, gdy w trakcie policyjnej kontroli nie posiadamy przy sobie dokumentu i nie okażemy go funkcjonariuszowi Policji, ten na podstawie naszych danych łatwo znajdzie w systemie informacje o posiadanych przez nas uprawnieniach. Nie znaczy to jednak, że nie zostanie nałożona na nas kara za brak niezbędnych dokumentów. Na szczęście nie są one zbyt poważne. Kierowca, który nie posiada przy sobie ważnego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem może zapłacić grzywnę w postaci mandatu o wartości 50 zł. Co istotne, za to wykroczenie nie zostaną na nas nałożone żadne punkty karne.

Problemy mogą się pojawić, gdy doprowadzimy do wypadku bądź kolizji drogowej. Wówczas firmy ubezpieczeniowe wymagają kopii dokumentów stwierdzających nasze uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Ich brak sprawić może przeszkody związane z szybkim usunięciem szkody.

W sytuacji utraty prawa jazdy należy zgłosić ten fakt w starostwie powiatowym, które jest urzędem odpowiedzialnym za wydanie naszego prawa jazdy. Termin zgłoszenia ma 30 dni, a po jego dokonaniu można napisać wniosek o wydanie duplikatu prawa jazdy, czyli tzw. wtórnika. W tym celu należy dołączyć zdjęcie i uiścić opłatę skarbową w wysokości 100 zł.

Utratę prawa jazdy zwłaszcza, gdy zgubiliśmy gdzieś dowód osobisty warto zgłosić także na komendzie policji. Tym samym dokumenty zostaną zastrzeżone, przez co nie będzie grozić nam ich nielegalne zastosowanie przez osoby niepowołane.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *