Urząd skarbowy nie może nałożyć sanacyjnej daniny dotyczącej przysporzenia, o którym już wcześniej wiedział

Dodano: 15.10.2014

Prawo podatkowe określa, że urząd skarbowy nie może nałożyć 20 procentowej sankcyjnej daniny, jeśli podczas postępowania miał już informacje o pożyczce lub darowiźnie, o których powiedział podatnik.

To bardzo pozytywne rozwiązanie dla podatników wynika z wydanego niedawno wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 sierpnia 2014 r. Jak się okazało resort finansów potwierdził to stanowisko stwierdzając, że dostosuje się do interpretacji NSA i w podobnych sytuacjach nie będzie nakładać sankcyjnej daniny.

Pierwotnie celem nakładania 20 procentowego podatku było to, aby podatnicy nie używali argumentu pożyczki lub darowizny w celu uniknięcia 75 proc. PIT od nieujawnionych dochodów.

Jednak w wyroku wydanym 21 sierpnia tego roku sąd kasacyjny uznał, że jeżeli w trakcie postępowania podatnik potwierdzi to, co fiskus wiedział już wcześniej (np. od pożyczkodawcy, darczyńcy czy świadka), to nie może nałożyć 20 procentowego sankcyjnego podatku. Podatnik odprowadzi zatem daninę zgodną ze stawkami ustawowymi. Wcześniej takie orzeczenie NSA wydał 8 kwietnia 2011 r.

Ważne jednak jest to, jak powinno się rozumieć sformułowanie „powołanie się”, które widnieje zarówno w ustawie o podatku o czynności cywilnoprawnych, jak i w ustawie od spadków i darowizn. Urzędy skarbowe rozumieją je raczej rygorystycznie i chcą nakładać karny podatek prawie w każdym przypadku, gdy podatnik przyzna się do przemilczanego przysporzenia. Nawet jeśli już wcześniej miały o tym informacje.

Oprócz objęcia korzystnego dla podatników stanowiska resort finansów przypomniał również, że podatek od spadków i darowizn jest ustalany w decyzji. Z tego wynika, że zobowiązanie podatkowe powstaje w efekcie jej otrzymania. Zatem dopóki nie upłynie termin płatności podatku widniejący w decyzji (zazwyczaj jest to 14 dni), nie są naliczane odsetki za zwłokę.

Celem 20 procentowej stawki sankcyjnej daniny nie jest obciążenie nią każdego ujawnionego przysporzenia.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *