Telemarketerzy będą mieli ciężej

Dodano: 16.09.2014

W sektorze telemarketingu mają nastąpić porządki. W Sejmie posłowie pracują nad projektem ustawy, która ma pomóc konsumentom w walce z natrętnymi telemarketerami.

W swoich decyzjach posłowie chcą opierać się na kanadyjskich przepisach. Chodzi głównie o to, aby istniała konieczność udzielenia zgody przez konsumenta, jeżeli ten będzie chciał, aby kontaktowano się z nim i przekazanie jego numeru do ogólnopolskiej bazy danych.

Z kolei, jak mówi poseł i były szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tadeusz Aziewicz, wykonywanie połączeń i oferowanie czegoś osobom, które tego nie chcą będzie karane wysokimi karami pieniężnymi. Założenia do projektu zmienionej ustawy są już ponoć gotowe, a posłom zależy, aby całą sprawę zakończyć przed końcem kadencji obecnego parlamentu.

Obecnie także istnieją możliwości walki z natarczywymi telemarketerami. Warto wiedzieć, że każda dzwoniących do nas w celach marketingowych osoba ma obowiązek na naszą prośbę musi udzielić informacji o administratorze bazy danych, z której ma nasz numer. Ponadto, jeżeli nie chcemy, aby dzwoniono do nas, możemy wysłać drogą tradycyjną lub mailową wiadomość i powołując się na ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych domagać się zaprzestania przetwarzania naszych danych osobowych i wykasowania ich z bazy.

W razie zlekceważenia takiej wiadomości osobie, która za to odpowiada, może grozić kara pozbawienia wolności do roku.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *