Sytuacja uzależnień współcześnie

Dodano: 02.07.2017

Problem uzależnień jest dość często obecnie dyskutowany, mówi się o tym wiele, dlatego pojawia się również przekonanie, że waga tego problemu dociera do wielu osób. W praktyce jednak jest zupełnie inaczej i walka z uzależnieniami nie jest w odpowiedni sposób prowadzona. Te działania jakie są w tym zakresie podejmowane są nieliczne, albo też nie ma ich wcale. Wszelkie instytucje państwowe i społeczne, które powinny działać w walce z uzależnieniami są praktycznie bierne, nie ma z ich strony żadnej aktywności. Czasami prowadzi się dyskusje, pojawiają się słowa ubolewania co do tego jakie skutki powodują uzależnienia. Jednak często na rozmowach się kończy, nie robi się nic więcej, by ten problem, udało się jakoś skutecznie pokonać. Ta pojawiająca się bierność to istotny problem, który może wpływać na to, że uzależnienia są tak silnym problemem społecznym. Nie ulega wątpliwości, że powodują one określone skutki fizyczne oraz psychiczne. Dlatego właśnie omawianie tego tematu jest bardzo ważne i nie będzie można o tym zapominać.

Wydaje się, że uzależnienie jest to problem społeczny, co do którego nie znajdujemy definicji w dostępnych encyklopediach czy leksykonach. Nie mamy także konkretnej definicji dla słowa nałóg. Jeśli chcemy lepiej zrozumieć tą kwestię warto zajrzeć do słowa angielskiego addiction, które pochodzi od łacińskiego addictus i oznaczało w Starożytnym Rzymie osobę, która nie była w stanie spłacać swoich długów i oddana była wierzycielowi przez sąd. Była to forma ubezwłasnowolnienia.

Uzależnienie jest to problem znany od bardzo dawna, dlatego były już w tym zakresie prowadzone działania psychologiczne, biologiczne i społeczne. Podkreśla się między innymi to, że ten temat jest bardzo szeroki, ponieważ uzależnienie pochodzić może z wielu różnorakich źródeł i nie da się ogólnie tego wszystkiego omówić. Uzależnić możemy się między innymi od alkoholu, narkotyków. Nikotyny, hazardu, seksu, pracy, internetu czy telewizji. Tych różnych źródeł uzależnień jest wiele i ogólnie nie da się o nich powiedzieć.

Jeśli podejmujemy temat uzależnień należy powiedzieć, że współcześnie takim często spotykanym problemem, będzie między innymi uzależnienie od internetu. To problem, który będzie charakterystyczny dla naszych czasów i polega na tym, że ktoś nie umie kontrolować swojego czasu spędzanego w Internecie. Osoby, które mają ten problem będą swój czas spędzać na portalach społecznościowych, czatach, grupach dyskusyjnych. Uzależnienie od internetu sprawiać będzie, ze te osoby mają problem z zachowaniem normalnego rytmu dobowego dla swojego organizmu, spędzają czas w sieci w nocy. To właśnie bardzo charakterystyczne, że nocą w sieci spotyka się często te same osoby. Jeśli chodzi o uzależnienia w Polsce nadal najczęściej spotykanym problemem jest uzależnienie od alkoholu, z którym zmaga się w naszym kraju rzeczywiście wiele osób. Uzależnienie to opiera się na pozornej przyjemności jaką ma powodować alkohol. Gdy wytrzeźwiejemy to ta przyjemność znika i chcemy ją znów uzyskać, dlatego sięgamy po kolejną dawkę. Tak rodzi się uzależnienie, a nadmiar spożywanego alkoholu wpływa między innymi na to, żę psuje się nasze zdrowie.

Więcej dowiesz się na stronie: alkoholwrodzinie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *