Spóźnialskich podatników czeka już ostatnia ulga

Dodano: 13.10.2014

Kolejna obniżka stóp procentowych ma również wpływ na odsetki karne od zaległości podatkowych, które spadną z 10 do 8 proc. Niekorzystna wiadomość jest taka, że bardziej już nie spadną.

Niedawno Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła dalszą obniżkę stóp procentowych, która okazała się wyższa niż przewidywano. Stopa referencyjna spadła o 0,5 pkt. proc z 2,5 proc. do 2 proc. Jeszcze bardziej zmniejszono stopę lombardową, na którą szczególna uwagę zwracają osoby mające zaległości w odprowadzaniu podatków. Spadła ona z wysokości 4 proc. do 3 proc.

Poziom stopy lombardowej wpływa bowiem na wartość odsetek karnych od zaległości podatkowych. Według przepisów, odsetki odpowiadają dwukrotności stopy lombardowej podniesionej o 2 proc. Teraz będzie to zatem 8 proc., podczas gdy wcześniej było to 10 proc.

Jednak oprócz tej dobrej wiadomości jest też zła. Otóż spóźnialscy podatnicy nie doznają już kolejnych obniżek stóp procentowych. Mówi o tym Ordynacja podatkowa i zamieszczony w niej sposób wyliczania odsetek karnych, które nie mogą być niższe niż 8 proc. Oznacza to, że dalsza ewentualna redukcja może nastąpić dopiero po zmianie Ordynacji podatkowej.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *