Skarb Państwa zarobi w tym roku mniej na prywatyzacjach

Dodano: 04.07.2014

Na podstawie założeń wiceministra Skarbu Państwa Wojciecha Kowalczyka tegoroczne przychody uzyskane z tytułu prywatyzacji spółek państwowych będą niższe niż widniejąca w zapisach budżetu kwota 3,7 mld zł. Przewiduje także, iż w następnym roku te przychody będą niższe.

Wiceminister Wojciech Kowalczyk wypowiedział się w temacie prywatyzacji twierdząc, że naczelnym celem Skarbu Państwa jest zbudowanie wartości spółek i wzmocnienie nadzoru właścicielskiego, a nie przeprowadzanie prywatyzacji dla samej prywatyzacji. Powiedział też, iż działania prywatyzacyjne i sprzedaż pakietów akcji podmiotów należących do Skarbu Państwa będą ukierunkowane głównie na wzmocnienie kapitałem Polskich Inwestycji Rozwojowych i Banku Gospodarstwa Krajowego.

W budżecie na 2014 r. założono, że w obecnym roku przychody z prywatyzacji osiągną 3,7 mld zł. Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli Skarbu Państwa wynikało, że z samych operacji giełdowych ma pochodzić ok. 2,5 mld zł.

Wiceminister Kowalczyk oświadczył jednak, że przychody z prywatyzacji zarówno w bieżącym roku, jak i w 2015 r. mogą być mniejsze niż założono w budżecie.

Pod koniec zeszłego miesiąca łączna kwota przychodów z prywatyzacji spółek pod nadzorem MSP wyniosła 769 mln zł. Do tej pory prywatyzacji poddano 24 spółki. W dodatku, na początku lipca do kasy Skarbu Państwa wpłynęło 121,5 mln ze sprzedaży 6 mln akcji spółki PGE.]

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *