Samochód może być w pełni zamortyzowany

Dodano: 15.09.2014

W interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy do kosztów podatkowych możliwe jest wliczenie całości odpisów amortyzacyjnych od aut osobowych, nawet wówczas, gdy jest on wykorzystywany tylko częściowo w celach działalności gospodarczej.

Dodatkowo przedsiębiorca może też wliczyć do kosztów podatkowych część podatku VAT, o którą nie mógł zmniejszyć podatku należnego, jeżeli nie jest ona związana z wydatkami eksploatacyjnymi poniesionymi z tytułu użytkowania samochodu dla celów działalności gospodarczej.

Takiego warunku nie ma w przypadku odpisów amortyzacyjnych. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przypomniał, że zgodnie z ustawą o PIT możliwe jest proporcjonalne dokonywanie odpisów amortyzacyjnych tylko dla obiektów wykorzystywanych w części w celach działalności gospodarczej. Względem pozostałych składników majątkowych określonych w ewidencji środków trwałych tj. aut osobowych, jest możliwość zaliczenia do kosztów całości odpisów amortyzacyjnych, bez względu na to, czy środek jest używany tylko w celach związanych z działalnością gospodarczą, czy także do celów prywatnych.

Z kolei, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu części VAT-u od wydatków eksploatacyjnych regulowane jest przez obecne od kwietnia 2014 r. regulacje ustanawiające, że można podatek VAT obniżyć o 50 proc. podatku naliczonego, gdy samochód jest użytkowany zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych. Dyrektor Izby w Bydgoszczy przypomniał jednak, że w takiej sytuacji, do kosztów można zaliczyć tylko te wydatki eksploatacyjne razem z nieodliczonym VAT-em, które są związane z użytkowaniem auta w celach biznesowych, a nie prywatnych.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *