Są już rozwiązania Ministerstwa Finansów w zakresie z ordynacją podatkową

Dodano: 18.07.2014

Resort finansów wydał projekt zmian w Ordynacji podatkowej, który ułatwi ściganie podmiotów, które unikają płacenia podatków stosując w tym celu optymalizację podatkową.

W uzasadnieniu do projektu znalazł się zapis mówiący, iż celem zmian jest utworzenie ram prawnych, które uproszczą i zracjonalizują procedury podatkowe. W opinii MF, projekt umożliwi ułatwienie kontaktów podatników z organami podatkowymi oraz zapewni łatwiejszy pobór podatków.

Jedną ze zmian jest wprowadzenie do regulacji klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Jej założeniem jest zapobieganie działaniom, których celem jest unikanie lub obniżenie podatku.

Następnym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania, z tzw. opcji zabezpieczającej, która wiąże się wyjaśnieniem przez ministerstwo, jakie działanie podatnika będzie uznawane za dopuszczalną optymalizację podatkową, a jakie za wymigiwanie się od opodatkowania.

Dodatkowo nowe regulacje przewidują samodzielne poprawianie błędów w deklaracjach w przypadkach celowego obniżenia zobowiązania podatkowego. W takiej sytuacji wysokość odsetek za zwłokę zostanie zmniejszona do 50 proc. kwoty podstawowej. Jeśli organ podatkowy znajdzie poważniejsze błędy – stawka ta zostanie podwojona.

W projekcie zawarto także propozycje rozwiązań umożliwiających postępowania przez instytucje skarbowe, które posiadają szerszy dostęp do danych bankowych. Ponadto elektroniczny system ksiąg podatkowych i dowodów księgowych będzie zmodyfikowany.

W projekcie zawarto też zapis dotyczący ustanowienia trzech rodzajów pełnomocnictw: ogólne, szczególne oraz do doręczeń.

Większość zmian ma wejść w życie od początku 2015 r., a przepisy o klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania zaczną obowiązywać od 2016 r.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *