Rząd będzie rozstrzygał kwestię odwróconego VAT

Dodano: 18.08.2014

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd ma rozpocząć prace nad projektem założeń do nowelizacji ustawy o VAT i prawa zamówień publicznych. Po wejściu w życie zmian ustawa ma regulować wprowadzenie tzw. odwróconego VAT od sprzedaży telefonów komórkowych.

Z projektu nowelizacji wynika, że w sprzedaży telefonów komórkowych mechanizm odwróconego VAT będzie wprowadzony w momencie, gdy wartość transakcji na rzecz jednego kupującego przekroczy 20 tys. zł netto.

Ponadto w stworzonym przez Ministerstwo Finansów projekcie znalazły się założenia dotyczące doprecyzowania i rozszerzenia przepisów dotyczących odwróconego obciążenia podatkiem VAT i objęcie nimi produktów ze stali, niektórych wyrobów ze złota oraz telefonów komórkowych. Wówczas obowiązek płacenia podatku VAT fiskusowi spoczywa na kupującym, a nie na sprzedającym. Zdaniem MF takie rozwiązanie będzie efektywniej przeciwdziałać oszustwom podatkowym w zakresie rozliczania VATu.

Zmienione przepisy zakładają także rozszerzenie katalogu tzw. towarów wrażliwych. Handel tymi towarami podlega odpowiedzialności solidarnej, co oznacza, że kupujący odpowiada za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy. Założeniem resortu finansów jest, aby lista towarów wrażliwych została rozszerzona o platynę, srebro, netbooki, laptopy i konsole do gier.

Nowelizacja zakłada również zmianę minimalnej i maksymalnej kwoty kaucji gwarancyjnej w przypadku handlu paliwami. MF chce, aby minimalna kaucja gwarancyjna była na poziomie 1 mln zł przy 200 tys. zł obecnie, a maksymalna 10 mln – wobec 3 mln zł obecnie.

Twórcy projektu uważają, że nowe przepisy powinny być przystosowane do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE oraz orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dotyczy to przede wszystkim uregulowania kwestii związanych ustaleniem proporcji przy odliczeniu VAT przy towarach i usługach stosowanych do celów mieszanych, czyli podlegających i niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *