Rynek akcji zakończył połowę września hossą

Dodano: 23.09.2014

Na Giełdzie Papierów Wartościowych indeks WIG zakończył drugi tydzień września bardzo wysoką hossą na poziomie 55,6 tys. pkt. To oznacza, że już niewiele brakuje mu do rekordowego poziomu sprzed siedmiu lat, kiedy to skończył z wynikiem 67,6 tys. punktów.

Obecny wynik może wydawać się nieco dziwny w obliczu napływających w ostatnim czasie danych makroekonomicznych dotyczących spadku tempa krajowej gospodarki. Przekłada się to również na kłopoty przedsiębiorstw notowanych na giełdzie w poprawie swoich wyników finansowych, co z kolei jest niekorzystne dla wzrostów kursów. Wskaźnik produkcji przemysłowej, który jest mocno związany z indeksem WIG, w zeszłym miesiącu osiągnął poziom o 1,9 proc. niższy niż w 2013 r. Jednak, mimo tego, na rynku akcji nastąpił wzrost.

Rynek giełdowy przewiduje sytuację gospodarczą z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Najnowsze dane makroekonomiczne wskazują na to, że nastąpi kolejna obniżka stóp procentowych, a to będzie skutkowało niższymi kosztami finansowymi firm. Będzie ona też miała wpływ na modele wyceniania spółek, co oznacza, że przy identycznym poziomie zysków, inwestorzy będą skłonni za akcje zapłacić więcej. Przy teraźniejszych niskich stopach na atrakcyjności tracą obligacje i depozyty, co sprawia, że inwestorzy szukają wyższych stóp zwrotu na innych rynkach, w tym rynku akcji. Wszystko to pozwala przypuszczać, iż możemy spodziewać się kontynuacji napływu pieniędzy do funduszy inwestujących w akcje.

W późniejszej perspektywie czasu można przewidywać, że spadek stóp procentowych przełoży się na większą aktywność gospodarczą i wyższe tempo wzrostu gospodarczego.

Reasumując, rynek akcji wykorzystuje teraz scenariusz przewidujący, że spowolnienie ma tylko chwilowy charakter.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *