Rozliczenie wynagrodzenia za stypendium w Stanach Zjednoczonych

Dodano: 03.04.2013

Dla polskiej młodzieży ogromnym wyróżnieniem jest możliwość uzyskania stażu lub stypendium w Stanach Zjednoczonych. Nie mówiąc o szansie na dodatkowe wynagrodzenie. Jednakże według prawa każdy obywatel RP musi rozliczać się z uzyskanych dochodów. Jak sobie z tym poradzić?

Z umowy podpisanej ponad 40 lat temu jasno można przeczytać, że w celu uniknięcia płacenia podatku dwukrotnie, każde wynagrodzenie otrzymane w Stanach Zjednoczonych są zwolnione z opodatkowania. Jednak nie przepadają. Cały podatek należy odprowadzić w ojczyźnie według standardowych zasad.

Młoda osoba, które zdecydowała się na staż w USA może liczyć na uszczuplenie rocznego dochodu w wysokości 46$ na każdy dzień przebywania za oceanem.

Dchody te podlegają opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych określonych w ustawie o PIT, tj. według skali podatkowej. Równocześnie do opodatkowania tego stypendium będzie miało zastosowanie zwolnienie przedmiotowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a ustawy o PIT.

Aby uzyskać wiarygodną kwotę należy posługiwać się aktualnym kursem walut Narodowego Banku Polskiego, który na dzień dzisiejszy (tj. 03.04.2013 r.) wynosi 3,27 zł czyli dzienne wynagrodzenie będzie mniejsze o 150,42 zł, tak więc cały miesiąc to dochód kształtujący się na poziomie 4512,60 zł. Do tej kwoty można mówić o zwolnieniu z podatku dochodowego.

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *