Rozliczenie sprzedaży udziałów spółki

Dodano: 28.05.2014

Na osobach, które zbyły udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością ciąży obowiązek samodzielnego rozliczenia się z takiej czynności z organem podatkowym. Dochód ze sprzedaży udziałów należy wpisać w rubrykę formularza PIT-38, gdzie, jako źródła wpisane są „kapitały pieniężne”.

Od sumy przychodów, podatnik może odliczyć koszty np. wydatki poniesione na zakup udziałów. W przypadku, gdy przychód jest wyższy niż koszty, wówczas powstaje dochód, który jest opodatkowany 19 proc. stawką. W odwrotnej sytuacji powstaje strata, która nie jest opodatkowana, ale należy ją wykazać w deklaracji.

W wypadku sprzedaży udziałów firmy, koszty uzyskania przychodu stanowią wydatki na objęcie lub kupno udziałów, czyli kwota zapłacona przez podatnika. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą PIT istnieją osobne regulacje dotyczące kosztów podatkowych przy sprzedaży udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W dodatku podatnik ma obowiązek samodzielnego określenia podstawy opodatkowania, gdyż w prawie podatkowym nie ma uregulowań pozwalających podatnikowi na szacunkowe określenie dochodu. W związku z tym, powinien on dołożyć wszelkich starań, aby prawidłowo oszacować wielkość wydatków poniesionych na nabycie udziałów. W takiej sytuacji najkorzystniej zwrócić się do spółki o wydanie wszelkich potrzebnych danych. Potwierdzenie kwoty poniesionych wydatków może być bardzo pomocne podczas czynności sprawdzających lub postępowania podatkowego przeprowadzanego przez urząd skarbowy.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *