Przewalutowanie kredytu hipotecznego – czy to się opłaca?

Dodano: 22.08.2015

Accountant Working At The OfficePo drastycznych zmianach kursu franka szwajcarskiego w ciągu ostatnich miesięcy, wielu kredytobiorców posiadających zadłużenie w obcych walutach zastanawia się nad przewalutowaniem kredytu. Warto wiedzieć, kiedy taka operacja może być korzystna dla kredytobiorcy, a kiedy lepiej z decyzją o przewalutowaniu kredytu się wstrzymać.

Zalety przewalutowania zadłużenia z obcej waluty na rodzimą

Jeżeli wzięliśmy kredyt mieszkaniowy w obcej walucie, w momencie, gdy jej kurs był wyższy niż aktualnie, to warto zastanowić się nad przewalutowaniem. Mamy szansę zaoszczędzić znaczną kwotę pieniędzy. Szczególnie wtedy, gdy kupujemy obcą walutę w celu spłaty bieżącej raty.

Warto mieć świadomość, że najbezpieczniejszy jest kredyt w rodzimej walucie, więc jeżeli możemy z zyskiem go przewalutować to powinniśmy to zrobić. Najlepiej płacić raty w walucie, w jakiej osiągamy dochód, dzięki temu unikniemy ryzyka walutowego oraz dodatkowych kosztów związanych ze spekulacją i bańką na rynku.

Wady przewalutowania kredytu hipotecznego

Przewalutowanie kredytu może być niekorzystne, jeżeli waluta, w jakiej spłacamy raty podrożała w porównaniu do momentu, w którym zdecydowaliśmy się na kredyt. Należy wtedy zastanowić się nad tym, co będzie dla nas korzystniejsze, przeczekanie aż może kurs spadnie, czy przewalutowanie na złote. Zawsze może się zdarzyć, że kurs danej waluty obcej będzie nadal rosnąć, przez co nasze zadłużenie będzie coraz większe w przeliczeniu na rodzimą walutę.

Trzeba również mieć świadomość tego, że w momencie przewalutowania kredytu, bank na nowo oblicza zdolność kredytową dłużnika. Nie każdy może z tego powodu dokonać zmiany waluty, ponieważ zadłużenie w innej walucie może być wyższe niż zabezpieczenie kredytu, jaką jest wartość nieruchomości. Dobrym przykładem są „frankowicze”. W momencie podpisywania umów kredytowych kurs franka szwajcarskiego mógł oscylować w granicach 2,50 zł. Po kilku latach podskoczył do ponad 4 zł, i w tym momencie zadłużenie znacząco wzrosło. Jeżeli ktoś zaciągnął kredyt na np. 300 000 zł spłacany we frankach, to w momencie przewalutowania będzie miał do spłaty 480 000 zł jeżeli dokona tego przy kursie franka 4zł. W takiej sytuacji warto rozważyć przeczekanie jak rozwinie się sytuacja, ponieważ dzisiejsze rynki finansowe charakteryzują dużą zmiennością

Wszystkie kredyty mieszkaniowe wiążą się z ryzykiem – głównie z ryzykiem stóp procentowych, ale również ryzykiem walutowym. Warto mieć świadomość, że kursy w ciągu wielu lat kredytowania będą się zmieniały. Jeżeli będą niższe niż w momencie wzięcia kredytu to możemy się tylko cieszyć, jeżeli jednak wzrosną to może się okazać, że nie będziemy w stanie spłacać naszego zadłużenia.

Więcej informacji na temat produktów kredytowych znajdziesz na oferty-kredytow.com/ranking-kredytow-mieszkaniowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *