Przedsiębiorcy będą rozliczać się za pośrednictwem Internetu

Dodano: 26.05.2014

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowych przepisów, który przewiduje, że od 2015 roku część deklaracji podatkowych przedsiębiorcy będą zobowiązani wysyłać urzędom skarbowym tylko drogą elektroniczną.

Eksperci w doradztwie podatkowym są zdania, że przygotowywane zmiany są istotne dla budowy polskiej gospodarki elektronicznej oraz wskazanych relacji między podatnikami a organami administracji publicznej. Konieczne jest także wprowadzenie systemu, który umożliwi organom podatkowym stworzenie dla podatników wstępnych deklaracji PIT.

W ich opinii przedsiębiorcy już na obecnym etapie powinni rozważać nad zautomatyzowanymi systemami informatycznymi, które będą współpracować z systemem e-deklaracji. Istotne jest także, aby biura rachunkowe, z których usług korzystają firmy były przygotowane do zmiany przepisów.

Wysyłanie deklaracji wyłącznie drogą internetową w dłuższej perspektywie czasu z pewnością pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednak na początku trzeba będzie liczyć się z kosztami, chociaż by na zakup elektronicznego podpisu, który niezbędny jest na deklaracji czy przystosowania systemów informatycznych.

Plusy tego rozwiązania będą dostrzegalne po pewnym czasie. Nowe przepisy stworzą możliwość m.in. wdrażania elektronicznej wymiany deklaracji między pracodawcą, a jego pracownikami.

W swoich założeniach projekt MF przewiduje objęcie nowymi zasadami większą część systemu rozliczeń podatkowych, które mają odnosić się zarówno do podatników składających roczne zeznania podatkowe, jak i płatników, którzy są zobowiązani informować urząd skarbowy o właściwym wywiązywaniu się z obliczania, pobierania i opłacania wartości na podatek PIT lub podatek u źródła.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *