Projekt zmian w Prawie restrukturyzacyjnym jest korzystny podatkowo

Dodano: 01.09.2014

Dobiegają końca prace nad Prawem restrukturyzacyjnym, które ma, pomóc przedsiębiorcom w kłopotach finansowych. W ostatniej chwili Ministerstwo Finansów zamieściło w nim zmiany, które będą korzystne dla podatników.

W ubiegłym tygodniu Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy. Najistotniejszym założeniem nowych przepisów w zakresie restrukturyzacji ma być ratowanie przedsiębiorstwa i umożliwienie mu dalszego działania w obrocie gospodarczym.

Reprezentant resortu sprawiedliwości, Maciej Geromin powiedział, że tuż przed przekazaniem projektu Stałemu Komitetowi Rady Ministrów zostały do niego wprowadzone korzystne podatkowo zmiany, dzięki którym prostsze będzie odliczenie podatku w sytuacji umorzenia zobowiązań w postępowaniu upadłościowym.

Kolejna zmiana, również korzystna dla podatników, dotyczy przesądzenia o braku obowiązku podatkowego obciążenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) przychodu w postaci umorzenia zobowiązań konsumenta na wypadek upadłości konsumenckiej. Geromin wyjaśnił, że ta zmiana to ustawowe przesądzenie dotychczasowej odpowiedniej praktyki organów podatkowych.

Pozostanie przedsiębiorstwa na rynku, utrzymanie jego potencjału gospodarczego i wartości ekonomicznej ma zapewnić wymierne korzyści nie tylko przedsiębiorcom, ale także osobom zatrudnionym w tych firmach.

Na zaproponowanych przez resort sprawiedliwości zmianach zyskać mają także wierzyciele restrukturyzowanych przedsiębiorstw. Zgodnie z projektem ustawy wierzyciele publicznoprawni stracą swoją uprzywilejowaną pozycję przy spłacie długów. Dodatkowo, proponowane uproszczenia w restrukturyzacji oraz przyspieszenie całej procedury ma wpłynąć m.in. na zawężenie skali zatorów płatniczych i podniesienie współczynnika spłaty wierzytelności prywatnoprawnych nieobjętych ochroną z kilku do kilkunastu procent.

Ponadto, projekt zakłada także unowocześnienie postępowania restrukturyzacyjnego, polegającego na tym, że więcej czynności będzie można zrealizować za pośrednictwem Internetu.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *