Problem z uzależnieniami we współczesnym świecie

Dodano: 08.07.2017

Teoria pokazuje, że o uzależnieniach obecnie mówi się wiele w różnych miejscach. To powoduje, że wiele osób uważa, że ten problem będzie docierał do wielu osób i będzie szerzej omawiany. W praktyce te działania jakie są podejmowane są nikłe, czasami nie ma żadnych działań. Jeśli zwrócimy uwagę na organy państwowe czy społeczne instytucje zobaczymy najczęściej tylko bierność. W tych dyskusjach, jakie prowadzone są i dotyczą uzależnień słychać często mocne ubolewanie nad zniewalającą mocą uzależnień. Jednocześnie jednak te same osoby nie podejmują żadnych aktywności, by z tym problemem sobie poradzić. Dlatego ta bierność także wpływa na to, że nic się nie zmienia. Jednocześnie jest faktem, że uzależnienie to poważny problem, który wpływa na psychikę i stan fizyczny organizmu. Dlatego uzależnienia warto potraktować nieco poważniej.

Uzależnienie to forma problemu społecznego. Nie ma definicji tego słowa w encyklopediach, leksykonach czy dokumentach Kościoła. Takiej definicji nie znajdziemy również, jak chodzi o słowo nałóg. Dlatego warto zainteresować się jak to wygląda z języka angielskiego. Słowo addiction ,które oddaje ten temat może pochodzić od łacińskiego addictus, co oznaczało osobę, która przez sąd oddana była wierzycielowi za długi , których nie był w stanie spłacać. Była to tak naprawdę typowa forma ubezwłasnowolnienia.

Uzależnienie potraktować można jako problem z podłożem psychicznym , dlatego nie powinny dziwić badania psychologiczne, biologiczne i społeczne, które tego tematu dotyczą. Zawsze podkreślano, że problem będzie złożony, ale uzależnienie wynikać może z wielu różnych czynników i to one właśnie decydują o tym jaki będzie dany problem. Uzależnić się można od alkoholu, seksu, narkotyków, nikotyny, internetu czy telewizji. Źródła uzależnień są praktycznie nie ograniczone. Dlatego właśnie staje się to poważnym społecznym problemem.

Od jakiegoś czasu często spotykanym uzależnieniem jest siecioholizm, który będzie przede wszystkim dotyczył młodych osób, które nie są w stanie funkcjonować bez dostępu do internetu. Prowadzi to do zaburzenia normalnego życia w społeczeństwie. Osoby, które są uzależnione od internetu spędzają czas na forach, grupach dyskusyjnych i oczywiście także na czatach. Takim poważnym problemem będzie również to, ze u takich osób występuje również zaburzenie poczucia czasu i rytmu dobowego. Dlatego bardzo charakterystyczne jest to, że nocami w sieci przebywają praktycznie zawsze te same osoby. Jeśli chodzi o uzależnienia obecnie nadal największym problemem jest alkohol. W momencie, gdy spożywa się duże ilości alkoholu pojawia się pozorna przyjemność i dlatego gdy nasz mózg ją traci razem z trzeźwieniem będzie się domagał dostarczenia kolejnych dawek alkoholu. Jednocześnie uzależnienie od alkoholu i jego spożywanie w dużych ilościach prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Regularnie spożywany alkohol to niestety problem wielu osób w naszym kraju, to nadal wiodące uzależnienie, którego pokonanie jest bardzo trudne.

Więcej informacji znajdziesz na: kinderball.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *