Prawo jazdy podnoszące kwalifikacje zawodowe pracownika można wliczyć w koszty

Dodano: 02.09.2014

Wydatki na kurs prawa jazdy ufundowany przez pracodawcę pracownikowi mogą być wliczone w koszty podatkowe i dzięki temu mogą zredukować należny fiskusowi podatek przedsiębiorcy. Warunek jednak jest taki, że musi on wykazać, że opłata za kurs jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy nie muszą płacić od ufundowanego szkolenia PIT-u.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów kursy nauki jazdy na auta osobowe są kursami kształcenia zawodowego. MF popiera argumentem to twierdzenie, iż posiadanie prawa jazdy kategorii B stanowi jeden z głównych warunków, jakie muszą dziś spełnić kandydaci do pracy. Takie stanowisko resort finansów ogłosił w komunikacie z 22 grudnia 2010 r.

Stanowisko MF zmieniło poprzednią interpretację fiskusa, który jeszcze niedawno podważał wliczenie do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorców środków przeznaczonych na ufundowanie pracownikom kursu prawa jazdy kategorii B, uzasadniając, że kurs ten wiązałby się wyłącznie z zaspokojeniem prywatnych potrzeb pracownika. Obecnie kursy prawa jazdy opłacane przez pracodawców mają charakter kursu zawodowego, a to oznacza, że, w sytuacji, gdy posiadanie prawa jazdy faktycznie pozwala pracownikowi na wywiązywanie się ze swoich obowiązków zawodowych – wydatek na kurs jest związany z działalnością gospodarczą.

W rezultacie, w ostatnim czasie organy podatkowe zmieniły kierunek swoich interpretacji w takich sprawach i teraz są one sprzyjające dla przedsiębiorców. Zatrzymanie specjalistów w przedsiębiorstwie, jako przyczyna wysyłania pracowników na kurs prawa jazdy, w interpretacji fiskusa, spełnia definicję kosztu, a co się z tym wiąże wydatki na kurs są ponoszone w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia bądź zachowania źródła przychodu. Będąc zgodnym z definicją kosztu wydatek na kurs prawa jazdy może być włączony w koszty firmy, pod warunkiem, że będzie on stosownie udokumentowany.

Kolejnym skutkiem stanowiska MF jest możliwość zastosowania zwolnienia od podatku świadczenia na rzecz zatrudnionego w postaci kursu prawa jazdy. Zwolnienie obejmuje świadczenia podnoszące kwalifikacje zawodowe pracownika. W rezultacie, pracownik nie uiści PIT od ufundowanego kursu prawa jazdy, jeżeli pracodawca udowodni, że szkolenie podniosło jego kompetencje zawodowe, określone przez Kodeks Pracy.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *