Pracownik z określonej grupy zawodowej może pójść na urlop dla poratowania zdrowia

Dodano: 25.09.2014

Jednym ze szczególnych urlopów przewidzianych w prawie polskim jest urlop dla poratowania zdrowia. Mogą go uzyskać pracownicy z konkretnych grup w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia.

Urlop dla poratowania zdrowia jest odmianą urlopu pracowniczego, która jest najbardziej podobna w swym celu do urlopu wypoczynkowego. To pozwala na pobyt na tych dwóch urlopach w tym samym okresie.

Kodeks pracy nie zawiera przepisów regulujących tego urlopu. Robią to szczegółowe regulacje branżowe i wewnętrzne regulaminy zakładowe. Urlop dla poratowania zdrowia należy do dodatkowych przywilejów pracownika obok innych uprawnień urlopowych.

Z reguły jest on udzielany osobom pracującym w ciężkich i szkodliwych warunkach, wymagających poddawania się po określonym czasie pracy leczeniu w celu odzyskania całkowitej sprawności i zdolności do pracy oraz jej prawidłowego kontynuowania.

Prawo do urlopu dla poratowania zdrowia mają pracownicy z określonych grup branżowych, czyli: nauczyciele i nauczyciele akademiccy, policjanci, sędziowie oraz prokuratorzy.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *