Porty Lotnicze ulegną komercjalizacji

Dodano: 21.07.2014

Resort Infrastruktury chce skomercjalizować Przedsiębiorstwo Lotnicze „Porty Lotnicze”. W projekcie znalazła się propozycja przemiany go w spółkę akcyjną, chociaż w nadal jedynym akcjonariuszem będzie Skarb Państwa.

W swojej wypowiedzi sprzed dwóch miesięcy wicepremier i szef resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska powiedziała, iż uważa, że każde przedsiębiorstwo powinno działać na zasadach rynkowych i dlatego właśnie rozpoczęto rozmowy i wspólne prace z zarządem PPL nad zmianą statutu przedsiębiorstwa, czyli komercjalizacja spółki.

Projekt ustawy o komercjalizacji PPL przygotowywany jest przez Ministerstwo Infrastruktury, a osobą odpowiedzialną za jego sformułowanie jest wiceminister MIR Zbigniew Rynasiewicz. Obecnie projekt został znajduje się w fazie uzgodnień między resortowych i został zamieszczony na stronie internetowej BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Możemy tam przeczytać, iż komercjalizacja Portów Lotniczych jest efektem przyjętego przez Radę Ministrów w marciu 2012 r. planu prywatyzacji na lata 2012-2013. Przedsiębiorstwo zostało zakwalifikowane, jako „jedno z czynnych przedsiębiorstw państwowych skierowanych do komercjalizacji, prywatyzacji lub likwidacji”.

Dalej, w komunikacie BIP czytamy, że głównym założeniem komercjalizacji PPL jest umożliwienie zarządzającemu portem lotniczym działania na rynku usług lotniczych w takiej samej formie, w jakiej działają inni państwowi i zagraniczni zarządzający portami lotniczymi, czyli jako spółki prawa handlowego, bardziej dostosowanej do sytuacji na wolnym rynku niż firma funkcjonująca jako przedsiębiorstwo państwowe.

Według resortu infrastruktury przyjęte rozwiązania mogą wpłynąć na wzrost skuteczności i sprawności przekształconej firmy, nasilenia nadzoru korporacyjnego i właścicielskiego, wraz z wykorzystaniem ogólnie dostępnych rozwiązań określonych w Kodeksie spółek handlowych. Według projektodawców, przekształcenie to powinno korzystnie wpłynąć na relacje z partnerami handlowymi, instytucjami finansowymi i inwestorami. Zwiększenie możliwości finansowych PPL podniesie też zdolności inwestycyjne spółki. Dodatkowo projekt zakłada ujednolicenie i uporządkowanie własności nieruchomości, które należą do PPL.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *