Poprawia się sytuacja polskich firm. Coraz mniej z nich upada

Dodano: 01.07.2014

Według najnowszego raportu przygotowanego przez Coface w pierwszym półroczu 2014 roku sądy wydały decyzje o upadłości 402 polskich przedsiębiorstw. W porównaniu z pierwszą połową ubiegłego roku to o 11,5 proc. mniej.

Pomimo odnotowanego spadku liczby upadłości przedsiębiorstw, to wciąż o 100 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2008 roku, kiedy kryzys nie zawitał jeszcze na dobre do Polski.

W pierwszym półroczu 2014 r. wyraźnie spadł odsetek postępowań upadłościowych z przewidywanym układem. Wyniósł on 13,5 proc., podczas gdy w roku ubiegłym sięgnął ok. 16,5 proc., a dwa lata temu ok. 18 proc.

Wyraźny spadek upadłości odnotowano w sektorach: handlu, produkcji i budownictwa. Wzrasta za to liczba upadłości w branży usługowej. Taki efekt spowodowała zmiana w strukturze branżowej upadających firm. W porównaniu z pierwszym półroczem 2013 r. w ogólnej liczbie bankrutujących podmiotów zmniejszył się udział producentów oraz budownictwa, a wzrósł udział przedsiębiorstw z branży handlowej, ale w szczególności z sektora usług.

Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce stwierdził, iż w efekcie poprawiającej się sytuacji gospodarczej, od początku bieżącego roku liczba upadłości polskich firm wykazuje trend spadkowy. Według analiz Coface wpływ sytuacji makroekonomicznej na statystyki upadłościowe wskazuje na jedno-  dwu kwartalne opóźnienie. Prezentowane aktualnie informacje odnoszące się do tematu bankructw polskich przedsiębiorstw odzwierciedlają wcześniejszy stan gospodarki w Polsce, gdy po niewielkim wzroście gospodarczym w pierwszym półroczu zeszłego roku, okres spowolnienia zaczął stopniowo ustępować umiarkowanemu ożywieniu.

Według prognoz Coface w następnym półroczu 2014 r. spadek liczby upadłości utrzyma się na obecnym poziomie osiągając na koniec roku wynik o 20 proc. niższy niż w roku 2013.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *