Polska idzie na wojnę z zakazem wyrobu i sprzedaży papierosów mentolowych

Dodano: 17.07.2014

Na środowym posiedzeniu Rada Ministrów postanowiła o zaskarżeniu regulacji zakazujących od 2020 roku produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych do Trybunału Sprawiedliwości UE. Takie działanie zapoczątkowało 5 maja Ministerstwo Gospodarki. Aktualnie rządowy komitet ds. europejskich przyjął założenia do skargi.

W maju minister gospodarki wystosował prośbę do ministra spraw zagranicznych o podjęcie działań w kwestii wniesienia skargi do Trybunału Sprawiedliwości obejmującej częściowe unieważnienie dyrektywy 2014/40/UE. Minister gospodarki podał argumenty prawne będące podstawą do zaskarżenia wskazanej dyrektywy dotyczące zakazu wdrożenia do obrotu papierosów mentolowych.

W uzasadnieniu Rzeczpospolita argumentuje, iż papierosy mentolowe są na rynku polskim od 1953 roku i należy je traktować jak wyroby tradycyjne. W Polsce wytwarza je 6 fabryk. Do eksportu przeznaczone jest ok. 70 proc. produkcji, z czego 50 proc. trafia na rynki państw członkowskich UE. Stanowisko Polski głosi, że całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu papierosów mentolowych spowoduje odczuwalne i niekorzystne skutki gospodarcze.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *