Polska giełda otworzy platformę crwofundingową

Dodano: 27.05.2014

GPW chce zagospodarować rynkową niszę poprzez wdrożenie innowacyjnych mikrofirm oraz indywidualnych inwestorów z małym kapitałem. W tym celu ma w planach utworzenie platformy crowfundingowej.

W dzisiejszych czasach, gdy giełda staje w obliczu coraz liczniejszej konkurencji ze strony innych giełd i platform handlowych, z jednej strony musi walczyć o napływ kapitału od inwestorów, a z drugiej o spółki, które będą emitować. Przedstawiciele GPW uważają, że atrakcyjną niszą rynkową, która może zostać zagospodarowana przez giełdę jest sektor innowacyjnych mikrofirm oraz indywidualni inwestorzy posiadający niewielki kapitał.

W związku z tym pojawiła się idea powołania platformy crowfundingowej, dzięki której pozyskiwano by środki finansowe dla małych a nawet mikrofirm. Istnienie takiej platformy umożliwiłoby zdobywanie funduszy na rozwój programów o większym stopniu ryzyka, ale jednocześnie bardziej innowacyjnych. Dzięki mniejszym zainwestowanym sumom inwestorzy w ramach finansowania społecznego mogą ponosić większe ryzyko, na które nie decydują się banki czy fundusze venture capital.

Powołanie platformy crowfundingowej pozwoliłoby GPW mieć ofertę dla praktycznie każdego emitenta na różnych etapach rozwoju. Powodem byłyby minimalne wymogi prospektowe związane z taką ofertą.

Osoby z zarządu GPW wyjaśniają, że crowfunding na giełdzie stanowiłby niejako dopełnienie rynku NewConnect, na który wchodzą startupy oraz spółki ze znacznie mniejszym doświadczeniem.

Crowfunding mógłby również częściowo wypełnić lukę która pojawiła się w wyniku przezorniejszej polityki kredytowej instytucji bankowych. Wzrost gospodarczy w dłuższej perspektywie czasowej zależy przede wszystkim od rozwoju technologicznego, czyli innowacji, a co za tym idzie wdrożenie i rozwój różnorodnych form finansowania może być lekarstwem na ryzyko coraz powolniejszego wzrostu.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *