Polska dostała 250 mln euro na modernizację taboru kolejowego

Dodano: 30.06.2014

Polska dostała 250,7 mln euro z Unii Europejskiej na projekty z zakresu modernizacji taboru kolejowego. Celem inwestycji jest poprawa stanu taboru na europejskich trasach.

Przyznająca fundusze Komisja Europejska poinformowała, że dzięki realizacji projektów podróżujący będą mieli dużo lepsze warunki i podwyższy się poziom bezpieczeństwa w podróżowaniu koleją. Jednocześnie skróci się czas podróży i podniesie jakość obsługi.

Johannes Hahn, komisarz ds. polityki regionalnej powiedział, że są to istotne inwestycje dla Europy i Polski. Wzmocnią one konkurencyjność transeuropejskich linii kolejowych. Dodatkowo będą zachęcać więcej inwestorów, podmiotów gospodarczych i gości, co umożliwi umocnienie sytuacji gospodarczej w Polsce. Jego zdaniem te projekty są również dobrym przykładem tego, w jaki sposób inwestycje Unii Europejskiej w ramach polityki regionalnej przyczynią się do poprawy mobilności obywateli UE, gwarantując przy tym bezpieczne i pozytywne dla środowiska warunki podróżowania.

Pierwszy projekt obejmuje nabycie przez spółkę Twoje Linie Kolejowe 20 pociągów, które będą jeździć na liniach transeuropejskich będących częścią transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

Unia Europejska dołoży do tej inwestycji kwotę 185,5 mln euro, a całość będzie kosztowała 285,2 mln euro. Projekt ruszył w listopadzie ubiegłego roku a jego koniec zaplanowany jest na koniec 2015 roku.

Drugi projekt dotyczy zmodernizowania 150 wagonów oraz zakupu sprzętu do ich utrzymania i oczyszczania. Drugi etap tej inwestycji zostanie wsparty finansowo przez UE w kwocie 65,2 mln euro za pośrednictwem Funduszu Spójności. Łączna wartość inwestycji to 100,3 mln euro. Projekt rozpoczął się w czerwcu 2013 r., a jego zakończenie przewidziane jest na wrzesień 2015 roku.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *