Polscy przewoźnicy dostaną wsparcie od rządu

Dodano: 26.09.2014

Na niełatwą sytuację polskich firm transportowych wpływa nie tylko rosyjskie embargo na artykuły rolno-spożywcze, ale także kryzys gospodarczy w Europie i nasycenie rynku. Taką opinię wydał w Sejmie wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.

Na wniosek klubu SLD wiceminister wydał informację dotyczącą dramatyczniej sytuacji podmiotów transportowych w wyniku rosyjskiego embarga. Rynasiewicz poinformował, że kryzys w branży transportowej panuje już od 2008 roku, przy czym tylko w 2010 r. odnotowano lekką poprawę.

Powiedział też, że już sześć lat temu podejmowano działania, których celem było zabezpieczenie interesów polskiego sektora transportowego. Mimo, że Polska jest liderem w Europie, inne kraje cieszą się z tego faktu znacznie mniej.

Rynasiewicz powiedział również, iż rosyjski rynek usług transportowych pod względem ekonomicznym jest atrakcyjny dla polskich przewoźników. Trafia do nich największa liczba zleceń w Europie Zachodniej, głównie z powodu bliskiego położenia geograficznego z Rosją oraz dużego potencjału rozwojowego.

Dodatkowo, jak wyjaśnił wiceminister, artykuły przewożone przez Federację Rosyjską, są przewożone w większości przypadków transportem drogowym. Polskie firmy z tej branży mają bardzo dobre rozeznanie rosyjskiego rynku oraz reguł rządzących nimi i zasad, jakimi kierują się służby rosyjskie.

Rynasiewicz zapewnił, że na wsparcie rządu będą mogli liczyć przewoźnicy, którzy w rzeczywistości odnotowali straty na skutek rosyjskiego embarga. Powiedział, że działania rządu w tej kwestii są właściwe, a w celu rozwiązania problemu został powołany zespół pod kierownictwem szefa resortu rolnictwa Marka Sawickiego. Ma on za zadanie przedstawić Radzie Ministrów plan działań zakładany dla przewoźników.

Zdaniem wiceministra Rynasiewicza rozwiązania skierowane do firm transportowych, w znacznym stopniu uwzględniają ich oczekiwania. Na najbliższym spotkaniu grupy będą przedstawiane szczegółowe propozycje, które następnie zostaną przekazane firmom transportowym.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *