Polaris Polska wyprodukuje 25 tys. quadów rocznie

Dodano: 19.08.2014

W Opolu gdzie znajdują się zakłady firmy Polaris Polska ruszyła testowa produkcja quadów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami seryjna produkcja rozpocznie się w połowie następnego miesiąca. Na bieżący przewidziane jest wyprodukowanie ok. tysiąca pojazdów, a w kolejnym z taśmy ma ich zjechać już 25 tys. Koszt inwestycji to 100 mln zł.

Dyrektor operacyjny Polaris Polska Bogusław Dawiec poinformował, że najpierw testowana jest produkcja popularnych quadów, jednego z trzech modeli, które docelowo mają powstawać w opolskim zakładzie. Obecnie sprawdzana jest zgodność narzędzi i instrukcji na każdym stanowisku. Chodzi bowiem o zatwierdzenie, że linia produkcyjna, urządzenia i pracownicy są przygotowani do przyszłej seryjnej produkcji – wyjaśniał Dawiec.

Produkcja pierwszych pojazdów potrwa dwa dni. Następnie wyprodukowane quady będą poddawane serii testów pod względem technicznym. Do końca września w taki sposób testowana będzie produkcja każdego modelu, który dalej będzie produkowany seryjnie. Oprócz quadów w Opolu mają być produkowane również pojazdy wieloosobowe – Ranger oraz pojazdy rekreacyjno-sportowe RZR. Dawiec dodał, że w tym czasie na bieżąco będą kontrolowane i usprawniane linie produkcyjne.

Po wdrożeniu seryjnej produkcji, zgodnie z założeniami, w opolskim Polarisie produkowanych będzie ok. 90 pojazdów dziennie, w tym ok. 60 quadów. Stamtąd będą one sprzedawane na rynkach Azji, Bliskiego Wschodu oraz Europy.

Do tej pory w firmie Polaris Polska zatrudnionych było ponad 130 osób, w tym ok. 75 pracowników produkcyjnych. Przy tej konkretnej produkcji zatrudnieni zostali wyłącznie pracownicy miejscowi. Osoby obsadzone na stanowiskach liderów grup były szkolone w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, a pracownicy produkcyjni w Polsce. W bieżącym roku pracę w opolskim Polarisie ma znaleźć ok. 180 osób, a ostatecznie nawet do 500 osób.

Budowa hali amerykańskiego Polarisa w Polsce ruszyła oficjalnie we wrześniu 2013 r. Hala została wybudowana na działce o wymiarach 12 ha na terenie opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W powstałym zakładzie znajdują się linie montażowe i produkcyjne, a także spawalnia i lakiernia.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *