Polacy mają jedną z najwyższych zdawalności egzaminów z języka angielskiego

Dodano: 30.07.2014

Każdego roku tysiące obywateli Polski poświęcając czas i pieniądze przystępuje do egzaminu językowego. Jaka jest nadrzędna motywacja nauki języków obcych? Czy chodzi o cele prywatne czy zawodowe lub o osiągnięcie sukcesu dla siebie czy dla swojej firmy?

Przeprowadzone badania w zakresie motywacji Polaków do nauki języków obcych wskazują, że kierują nami głównie dwa pragmatyczne powody. Pierwszy dotyczy nauki angielskiego, aby zacząć studia w innym państwie oraz ze względu na wymogi na rynku pracy. Potwierdza to spore zainteresowanie egzaminami z języka angielskiego wśród uczniów i studentów, a także rosnąca popularność specjalistycznych egzaminów językowych wśród dorosłych osób aktywnych zawodowo.

Polacy najczęściej przystępują do egzaminów językowych potwierdzających ogólną znajomość języka angielskiego. Chodzi tu w szczególności o: CAE, CPE oraz Cambridge English FCE (które w Europie oznaczają poziomy B2, C1, C2). Zdanie takich egzaminów stwarza możliwość studiowania na wielu zagranicznych uczelniach.

Z kolei w sektorze biznesowym, pracodawcy i menedżerowie cenią sobie u potencjalnego pracownika certyfikat potwierdzający zdanie egzaminu specjalistycznego, tj. Cambridge English Financial i Cambridge English Legal, BEC Vantage, TOEIC (ETS) i LCCI (Pearson). Egzaminy te zostały przygotowane przez pracodawców z myślą o pracownikach. Oceniają one poziom kompetencji językowych w środowisku pracy.

Zdawalność egzaminów przez Polaków jest na bardzo wysokim poziomie. Polska znajduje się w dziesiątce krajów najlepiej zdających egzaminy z języka angielskiego. Najwyższe wyniki osiągamy z gramatyki.

Decydując się na przystąpienie do egzaminu specjalistycznego z języka obcego, warto rozważyć podjęcie współpracy z profesjonalną firmą szkoleniową lub trenerem specjalizującym się w danym języku obcym zarówno na poziomie biznesowym i specjalistycznym. W przypadku języka angielskiego tradycyjne przygotowanie do egzaminów ogólnych, realizowane w szkołach językowych, różni się w dużym stopniu od profesjonalnych kursów języka biznesowego, który w lepszym stopniu przygotuje nas do zaliczenia wybranego egzaminu.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *