Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca może obniżyć podstawę opodatkowania o wartość odprowadzonego podatku od czynności cywilnoprawnych lub podatku od nieruchomości. W niektórych przypadkach możliwe jest także wliczenie w koszty podatkowe VAT.
Określone podatki odprowadzane przez przedsiębiorcę mogą być kosztami uzyskania przychodu, jeżeli spełniają definicję kosztu i nie są zamieszczone w negatywnym katalogu kosztów. Są to: podatek od nieruchomości, PCC, podatek od środków transportu, akcyza, a także w niektórych przypadkach VAT.
Podatek od towarów i usług może być wrzucony w koszty podatkowe, jeśli przedsiębiorca jest zwolniony z VATu lub nabył towary lub usługi, aby wyprodukować lub odsprzedać towary lub świadczyć usługi, które są objęte zwolnieniem z VAT. W takim wypadku w koszty zostanie wliczona kwota VATu naliczonego, której podatnik w efekcie zwolnienia nie może odliczać lub uzyskiwać jej zwrotu.
Koszt przedsiębiorstwa może stanowić także podatek należny od nieodpłatnie zaoferowanych towarów, w przypadku gdy jedynym wymogiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez klienta towaru lub usługi o określonej ilości i wartości. Odnosi się to przede wszystkim do form nagradzania klienta dodatkowym towarem, jeżeli spełni dodatkowe warunki w formie np. nabycia konkretnej ilości jakiegoś produktu.
W kosztach firmy może także znaleźć się część VATu, która nie została przez podatnika uwzględniona w kwocie początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. W rezultacie, przedsiębiorcy rozliczający się z VATu, dokonując zakupu samochodu osobowego na firmę, do kosztów podatkowych wrzucą nieodliczony VAT, czyli ten, który podnosi wartość początkową tego samochodu.
Joanna Walerowicz
plobank.pl