Podatek na Kościół w rękach podatnika

Dodano: 02.04.2013

Nie od dziś wiadomo, że 0,5% podatku każdego obywatela otrzymującego dochody przekazywany jest na Kościół. Według ustaleń głów państwa ma się to zmienić, bowiem każdy podatnik sam zadecyduje, na jaki kościół przekaże swój procent. Ta rewolucyjna zmiana zacznie obowiązywać od nowego roku.

Nowelizacja nie jest bezterminowa. Rząd i specjaliści mają wątpliwości dotyczące skuteczności nowej metody. Dlatego testowanie potrwa trzy lata i po tym czasie zostanie podjęta decyzja, co dalej z 0,5% podatku.

Zmiana ta jest korzystna przede wszystkim dla niewielkich grup religijnych, które się samofinansują, a jej członkowie wypłacają co miesiąc raty na utrzymanie społeczności. Pieniądze z podatku mają służyć przede wszystkim na rozwój i poprawę kondycji kościołów wyznaniowych.

Wbrew pozorom nie protestuje kościół katolicki, który z automatu otrzymywał podatki od każdego pracującego obywatela, bez względu na wyznanie. Likwidacja Funduszu Kościelnego to pomysł proponowany dawno temu przez duchownych.

Ustalanie kompromisu trwało ponad rok, ale ostatecznie udało się ustalić wysokość podatku możliwą do przekazania oraz sposób i czas prowadzenia w życie zmian.

 

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *