Okulary a koszty uzyskania przychodu

Dodano: 04.04.2013

Wiele osób, które cały dzień pracy spędzają przed komputerem lub na papierkowej robocie wie, jak szybko męczą się oczy. Z czasem trzeba nosić okulary lub soczewki kontaktowe, ponieważ ciągłe nadwyrężanie powoduje pogorszenie wzroku. Nawet młodzi ludzie muszą je nosić, ponieważ mają trudności z widzeniem. Czy zakup okularów może wiązać się z kosztem uzyskania przychodu?

Okazuje się, że według prawa kupno okularów korekcyjnych wykorzystywanych w pracy zawodowej nie może wiązać się z kosztem uzyskania przychodu, ponieważ nie ma bezpośredniego związku z generowanym w firmie zyskiem.

Według ustawy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać środki trwałe lub nietrwałe, które miały znaczący wpływ na wzrost przychodów, np. maszyna produkcyjna jako podstawa produkowanych w przedsiębiorstwie wyrobów.

Okulary kupowane są po to, aby poprawić wzrok, a nie przysporzyć firmie zysków. W pewnym sensie jest to logiczne podejście, jednakże okulary te pozwalają na dłuższą pracę przy komputerze, wypełnianie dokumentów. Niestety, ustawodawca o tym nie pomyślał.

Zakup okularów to koszt nawet 1000 zł. To bardzo dużo, szczególnie gdy trzeba pieniądze wyłożyć z własnej kieszeni. Prawo jednak jest bezlitosne i nie dopuszcza możliwości finansowania ich zakupu.

 

Justyna Błahut
www.Skarbowy.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *