Odkryto pierwszy w Polsce przypadek prania z brudnych pieniędzy z udziałem bitcoina

Dodano: 01.08.2014

Pierwszy raz w Polsce Generalny Inspektor Informacji Finansowej prowadzi postępowanie dotyczące prania brudnych pieniędzy, w którym udział brała wirtualna waluta – bitcoin.

W ciągu ostatnich miesięcy płatność bitcoinem w Polsce stała się powszechniejsza. Wirtualną walutą uregulować płatność za taksówkę, dowóz pizzy zamówionej przez telefon, wizytę domową lekarza czy hydraulika, kupić sprzęt elektroniczny lub opłacić wczasy. Popularność tej kryptowaluty wzrasta jednak, jak się okazuje, nie zawsze jest ona wykorzystywana w uczciwy sposób.

Bitcoin został stworzony pięć lat temu przez Satoshi Nakamoto. Do dziś nie wiadomo, kto kryje się pod tym nazwiskiem. Być może jest to jedna osoba lub zespół ludzi.

Komisja Nadzoru Finansowego w Polsce nie jest przychylna transakcjom dokonywanym w krypto walutach, co nie stanęło na przeszkodzie temu, aby w maju tego roku w stolicy zainstalowano pierwszy w Polsce bitcoinmat. Jest to urządzenie przypominające tradycyjny bankomat, w którym można nabywać bitcoiny po cenie kursu giełdy Bitstamp. Do końca 2014 roku ma się jeszcze pojawić 30 takich bitcoinmatów.

Na początku czerwca w galerii handlowej Silesia w Katowicach uruchomiono Robocoina, przy użyciu którego można sprzedawać i kupować wirtualną walutę.

Joanna Walerowicz

plobank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *